Läbirääkimised Läti 2010. aasta eelarve
ümber tõotavad uut turbulentsi Läti lati ümber, hoiatas SEB analüütik Mikael
Johansson täna Stockholmis panga koostatud Ida-Euroopa riikide majandusprognoosi
esitlusel.
„Me saame veel näha läbirääkimiste mängu Riia, IMFi ja Euroopa Komisjoni vahel,“ tsiteeris Johanssoni Rootsi uudistebüroo Direkt.
Rootsi rahandusministri Anders Borgi teravad väljaütlemised Läti aadressil pole Johanssoni sõnul üldse imekspandavad, kuna Rootsi on ELi eesistuja riik ning EL on Lätile lubatud 3,1 miljardist eurost juba 2,2 miljardit välja maksnud. Ülejäänud 0,7 miljardit on plaanis samuti veel tänavu välja maksta. Ka IMF on suurema osa oma laenuosast välja maksnud.
Veel on aga välja maksmata Põhjala riikide lubatud 1,8 miljardit eurot. See peaks toimuma 2010. aastal ning Anders Borgi võib vaadata ka kui nende riikide rahandusministrite eestkõnelejat.
SEB hinnangul toimub viimane hääletamine Läti 2010. a eelarve üle alles detsembris, pärast seda, kui oktoobri lõpus esitatakse esimene eelnõu. Johanssoni hinnangul tuleks aga Lätil kärpimisi jätkata.
„Lähiajal pole neil kibedasti raha vaja, kuid perspektiivis küll ja ka diplomaatilisest aspektist on oluline kokkuleppele jõuda,“ ütles ta. Johanssoni sõnul on kinnisvaramaksule vastu seisnud Rahvapartei Borgi kriitika järel asunud uut ettepanekut koostama.
Läti keskpank, mille valuutareservid aasta alguse poole latti kaitstes tänavu kolmandiku võrra kahanesid, on saanud vahepeal oma valuutavarusid täiendada ning need ulatuvad praegu ligi 7 miljardile dollarile. Intressid pankadevahelisel laenuturul on Euriboriga võrreldes kõrgel, kuid oluliselt alla tulnud ning ka sama võib öelda CDSide, ehk riigi maksevõimetuse vastu kindlustamise hinna kohta.
Mikael Johanssoni sõnul SEB riigi pankrotti ei usu. Panga baasstsenaariumi järgi jäävad Balti riikides fikseeritud valuutakursid püsima. Küll aga on kasvanud poliitilised ja sotsiaalsed pinged. Pall on aga Läti väravas.
SEB hindab, et rohelised võrsed maailmamajanduses hakkavad ilmnema juba ka Balti riikides, eriti Eestis. Eestis algas kohanemine varem, olemas olid reservid ning majandus on avatum – ekspordi osakaal on 75-80% võrreldes 60%ga Leedus ja 40%ga Lätis.
Nn sisemine devalveerimine Balti riikides peab jätkuma, et konkurentsivõime taastuks, kuid SEB hinnangul on Balti riikide valuutakursid ülehinnatud vaid 15-20%, mitte aga 30-50%.
„Kui devalveerimine tuleb, siis peab see olema kontrollitud devalveerimine,“ ütles Johansson, lisades, et EL ei nõustuks suurema kui 15%ga.
Euroga liitumise perspektiive hinnates ütles Johansson Eesti kohta, et 2011. a liitumise tõenäosus on 50/50. „Siin on küsimus defitsiidi murdosast,“ ütles ta. „Tänu erastamisele ja maksutõusudele suudetakse tingimus ehk täita. Probleem on aga selles, et sotsiaalkulusid ei taheta kärpida ning et ees on valimised,“ lisas ta.
Leedu liitumine on tõenäoline alles 2014. aastal ning Lätil samuti. „ELi päästepaketi peamine eesmärk näib olevat need riigid euroalasse liita,“ ütles Johansson.
Seotud lood
Oma viimases hinnangus Läti riigi
jõupingutustele rahvusvahelise abilaenu tingimuste täitmisel ning kohanemisel
majanduse järsu langusega, on IMF skeptiline Läti lootuste osas euro kiiresti
kasutusele võtta.
SEB juhatuse esimees Ahti Asmann
kommenteeris kavandatavat seadusemuudatust, mis eluaseme pangale loovutanud
inimesed kohustustest vabastaks, et see ei leevenda praeguste laenuvõlglaste
olukorda.
Need ettevõtjad, kes kevadet näevad, jäävad
ellu. Kes järgnevad kaks-kolm kvartalit üle elavad, on majanduskriisist edukalt
väljas, sõnas SEB juhatuse liige ja ettevõtete panganduse valdkonna juht Allan
Parik.
Rahalaevu lähitulevikus kuigi palju paista
ei ole. Lootus on uute välisinvesteeringute tulemisel - tootmise ületoomine
kallimatest maadest, kuna meil on vaba tööjõudu, märkis SEB panga
majandusanalüütik Ruta Arumäe.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.