LHV Panga analüütiku Henri Adamsi sõnul
tunnistas Tallinna Kaubamaja Läti Selveri sulgemise otsusega, et see samm
oli viga. LHV vaatab ümber aktsia soovituse "osta".
"Tänane Tallinna Kaubamaja teade Selverite tegevuse külmutamisest Läti jaekaubandusturul tuli aktsionäridele tõenäoliselt suure üllatusena. Selle käiguga põhimõtteliselt tunnistatakse, et laienemine Läti turule oli samm, mille oleks võinud astumata jätta," rääkis Adams.
Tema sõnul on raske hinnata, kui kulukaks kogu ettevõtmine kujuneb – alustades kruntide soetamisest, poodide ehitamisest ja tööle seadmisest, kuni praeguse turult väljumisega seotud kuludeni. "Selge on see, et lühemas plaanis avaldab see kasumireale negatiivset mõju," märkis Adams.
Samas võib uudisele vaadata tema sõnul ka teise nurga alt. "Läti majanduskeskkond on jätkuvalt väga pingeline ning sisetarbimine on tunduvalt suurema surve all, kui Kaubamaja koduturul Eestis. Sealsete Selverite näol oli tegemist kahjumit tootva üksusega, kuhu tuli pigem raha sisse pumbata. Eeldades, et nende sulgemisega seotud ühekordsed kulud kantakse selle aastanumbri sees, võivad Kaubamaja 2010. aasta tulemused olla juba märksa ilusamad," selgitas ta.
Lähtuvalt tänasest börsiteatest võttis LHV Pank Adamsi ütlusel Tallinna Kaubamaja „osta“ soovituse vaatluse alla ning üle vaadatakse ka ettevõtte majandusprognoosid. Pikem kommentaar ning soovitus investoritele avaldatakse juba õige pea LHV Pro all, lisas ta.
Seotud lood
Tallinna Kaubamaja väikeaktsionär Stefan
Andersson soovitab Lätis asuvat ettevõtte vara mitte maha müüa, vaid püüda ära
oodata paremad ajad, et uuesti tegevust alustada.
Selver ASi nõukogu esimees Andres Järving
tunnistab, et Läti Selveri tegevuse külmutamine oli paratamatu ning märgib veel,
et taolist kriisi ei suudetud ette näha.
A-Selver AS kavatseb külmutada kaks aastat
tagasi Läti jaekaubandusturul opereerimiseks loodud tütarettevõtte Selver Latvia
SIA tegevuse.
Tallinna Kaubamaja kogukahju Lätis –
mis arvestab Läti Selverite kinnistute allahindluse kõrval ka seal
aetavat jalatsi- ja automüügiäri –, võib ulatuda 266 miljoni kroonini, ütles
Swedbank Marketsi analüütik Pavel Lupandin.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.