Swedbanki finantsjuht Erkki Raasuke ütleb
täna Rootsi majanduslehes Dagens Industri avaldatud intervjuus, et kontrollitud
devalveerimine Lätis võib majanduse isegi kiiremini august välja tuua.
Vastuseks küsimusele, kuidas võimalik devalveerimine Lätis Swedbanki mõjutaks, ütles Raasuke, et devalveerimine võib toimuda mitmel moel. Kõige negatiivsem oleks valuutakursi kontrollimatu nõrgenemine, millel oleks inimeste varale laastavad tagajärjed ning kus kõva hoobi saaks ka Swedbank.
Samas on ka teine alternatiiv – euroreeglid ehk lati kauplemine Euroopa vahetuskursimehhanismis ERM2 võimaldab valuutakursi muutust 15% ulatuses. Läti on praegu lati kursi fikseerinud kitsamas kauplemiskoridoris.
„Kui me usume, et Läti suudab tõepoolest oma reformid läbi viia ning otsustab seejärel ikkagi devalveerida, saab see põhimõtteliselt toimuda ka ERM2 raamides, kui devalveeritakse 15%, arvates, et see on vajalik. Investorite usalduste taastamiseks võib see toimuda IMFi abiga, Skandinaavia riikide abiga ja Euroopa Liidu abiga hästi planeeritud protsessina,“ ütles Raasuke.
Swedbankile tähendaks see Raasukese sõnul laenukahjumite realiseerumist varem, kuid kokkuvõttes kahjumite kogusuurust see ei muudaks. „Seejärel võiks toibumine olla isegi kiirem ning riskijulgus taastuks,“ ütles Raasuke.
Kontrollimatu devalveerimine põhjustaks aga Läti naaberriikides nii eraisikute kui ettevõtjate seas suure usalduskriisi oma valuuta vastu ning kui neil riikidel õnnestubki devalveerimist vältida, siis järgneks tõenäoliselt siiski majanduse „euroiseerimine“.
Raasuke tunnistab intervjuus ka, et Balti riikides hoogsa laienemise ajal tegi Swedbank turu küpsust hinnates omajagu vigu.
Raasuke: ma ei öelnud, et Läti peaks devalveerima
Äripäevale antud kommentaaris ütles Raasuke, et Dagens Industri artikli tonaalsus oli õige aga pealkiri oli võetud ainult ühest küsimusest ja konteksti väline. Swedbanki finantsjuhi sõnul puudutas tema ettekanne Eesti Kaubanduskojas Rootsis hoopis Eesti ja Rootsi majanduse väljavaated ja missugused on omavahelised seosed ja erinevused. "Selles teemas ei ole ma mitte midagi rohkem valmis kommenteerima, sest see on täiesti beyond the point," sõnas Raasuke Läti lati devalveerimise teemale viidates.
Ta rõhutas, et Läti devalveerimise teemat ei saa ühe või kahe lausega kajastada, sest nii pealiskaudne lähenemine oleks vastutustundetu. „Mina ainult arendasin ajakirjaniku küsimuse teemat edasi, kuidas see võiks toimuda, missugustel eeldustel, mis võiks olla selle kaasmõjud. Kindlasti ei ole ma öelnud, et Läti peaks devalveerima," rääkis Raasuke sellest, kuidas Rootsi meedias Läti lati devalveerimise teema üles võeti.
Seotud lood
Andrus Ansip võib küll rikkis plaadi kombel
korrata, et devalveerimist ei tule, kuid tegelikult ei paista tal ju olevat ka
alternatiive. Võtmepäev on 18. oktoober. Ansipi positiivne stsenaarium on
devalveerida kohe peale kohalike omavalitsuste valimisi.
Rootsi majanduslehes Dagens Industri täna
avalikustatud Swedbanki finantsjuhi Erkki Raasukese mõtteavaldused Läti lati
devalveerimisvõimaluste üle seadsid surve alla Poola zloti, kirjutas agentuur
Bloomberg.
Majandusajakirja Economist värske number
lahkab fikseeritud valuutakursiga Läti kibedaid valikuid ning soovitab suurtes
raskustes väikesed ELi riigid kiiremini euroalale aidata.
Andrus Ansip võib küll rikkis plaadi kombel
korrata, et devalveerimist ei tule, kuid tegelikult ei paista tal ju olevat ka
alternatiive. Võtmepäev on 18. oktoober. Ansipi positiivne stsenaarium on
devalveerida kohe peale kohalike omavalitsuste valimisi, kirjutas linnapea Edgar
Savisaar selle aasta aprillis Äripäeva arvamusartiklis.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?