Lõviosa Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) proteeside suurhankest võitis Soome taustaga ja Ben Joel Fuchsi ainuomanduses olev ettevõte OY Baltrade, kes viis koju tellimusi ligi 54 miljoni krooni eest.
Alles 2008. aasta 19. detsembril Soome äriregistris registreeritud OY Baltrade Ltd. on viimase aasta jooksul Eestis võidutsenud mitmel korral, kirjutas Äripäeva väljaanne Meditsiiniuudised. Ettevõte on riigihangete registri järgi võitnud hankeid nii PERHis kui ka Pärnu Haiglas kokku 91,4 miljoni krooni eest.
Aastatel 2007 ja 2008 tegutses Eestis aga ettevõte OY Baltrade Consulting Ltd., kes võitis hankeid 38 miljoni krooni eest samades haiglates ja on registreeritud samale aadressile kui OY Baltrade.
Regionaalhaigla avalike suhete juhi Inga Lille sõnul on nad Baltrade'iga koostööd teinud rohkem kui viis aastat. "Selle aja jooksul ei ole kordagi olnud probleeme kauba tarnimisega," kommenteeris Lill põgusalt.
Aastatel 2002-2006 tegutses Maarjamaal taas OY Baltrade'i nime kandev ettevõte, kuid siis olid meditsiinitarvete ostjateks Ida-Tallinna Keskhaigla ja regionaalhaigla. Praegu äriühinguna tegutsev Ida-Tallinna Keskhaigla AS oma hangete kohta riigihangete registris enam infot ei avalda. PERH läbib aga kuldse niidina Baltrade'i tegevust Eestis.
Eestis registreeriti 2003. aastal ettevõte OÜ Baltrade Consulting. Sellegi ainuomanik on Fuchs, kuid majandustegevust pole firmal olnud ühelgi aastal. Ettevõtte juhatuses figureerib Fuchi kõrval ka Jaak Unt.
Kokku on Baltrade'i-nimelised ettevõtted riigihangete registri andmetel aastate jooksul siinmail 143,7 miljoni krooni eest hankeid võitnud.
Jaanuaris lõppenud PERHi suurhanke maht oli 57,8 miljonit krooni, sellest 3,9 miljoni krooni ulatuses võitis OY Baltrade'i kõrval hankeid AB Technology. Ost korraldati järgmise nelja aasta peale.
OY Baltrade'i 54 miljoni kroonine hankevõit on alates 2009. aastast PERHis lõpule viidud hangetest (v.a ravimid) suurim. Teine on 35 miljonilise hankega Hansa Medical.
Seotud lood
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.