Äripäeva tänase kaaneloo peale, kus võtsid sõna oma ala spetsialistid, teatas justiitsministeerium, et artikkel „Sundkorras e-riigistamine“ on lugejat eksitav ja sisaldab uue e-äriregistri majandusaasta aruannete esitamise keskkonna kohta valeinfot.
Äripäev kirjutab oma tänases kaaneloos, et justiitsministeerium muutis ülikiiresti kohustuslikuks verivärske ja alles täiustamisel oleva e-aruandluse süsteemi, millega on tekitanud probleeme ettevõtjatele.
„Kindlasti ei vasta tõele väide, nagu oleksid ettevõtjad mingit testprogrammi katsetama sunnitud,“ teatas justiitsministeeriumi asekantsler Marko Aavik pressiteate vahendusel. „Enne seda, kui majandusaasta aruannete esitamise keskkond avati, oli see juba läbinud põhjaliku testperioodi ning tegemist oli täielikult kasutamiseks valmis süsteemiga,“ kinnitas Aavik.
Asekantsleri sõnul ei suuda täiesti uudse infotehnoloogilise rakenduse puhul ka kõige põhjalikum testimine kõiki pisivigu sajaprotsendiliselt tuvastada. „Seetõttu avasimegi keskkonna tavakasutajatele tutvumiseks võimalikult vara ehk juba aasta alguses, kuigi aruanded tuleb esitada alles esimese poolaasta lõpuks,“ kirjutas Aavik.
Justiitsministeeriumi teatel teavitati kõiki kasutajaid sellest, et jaanuarikuu on mõeldud keskkonna stabiliseerimiseks. „See, et esimestel nädalatel keskkonda veelgi täiustati, ei takistanud mitte kuidagi aruannete esitamist. Seda näitab ka kasutajaaktiivsus – läbi uue süsteemi esitati tänavu kahe esimese kuuga sama palju aruandeid kui mullu samal ajal,“ märkis asekantsler.
Samuti ei vasta justiitsministeeriumi teatel tõele väide, nagu oleks uus e-aruandluse süsteem ettevõtjatele ülikiiresti ja ilma üleminekuajata kohustuslikuks tehtud. „Esiteks on kõigil võimalik uut elektrooniliselt süsteemi tervelt pool aastat proovida, sest aruanded tuleb esitada alles juuni lõpuks. Teiseks võib kuni 2011. aastani esitada majandusaasta aruandeid endiselt ka paberkandjal notari vahendusel,“ seisab pressiteates.
Ministeeriumi hinnangul on vale see, et uue keskkonna kohta puuduvad juhendmaterjalid, sest registrite ja infosüsteemide keskuse (RIK) koduleheküljel on põhjalikud juhised nii eesti, vene kui ka inglise keeles. „Ka on RIKis avatud tasuta koolitusklass, kus tehakse täpselt nii palju koolitusi kui huvilisi on. Lisaks pakutakse kasutajatuge nii RIKi infotelefonil kui e-posti vahendusel,“ kinnitas asekantsler.
Artikli autorid on justiitsministeeriumi hinnangul jätnud tähelepanuta ka nende selgitused teiste riikide kogemuste kohta. „Reaalsus on see, et need riigid, keda Äripäev Eestile eeskujuks toob, on täna oma süsteemidega hädas, kuna tagantjärgi on majandusaasta aruannete elektroonilist esitamist väga keeruline kohustuslikuks teha. Seega ei ole meil mingit põhjust nende vigu kordama hakata,“ lisas Aavik kommenteerides justiitsministeeriumi ajaveebis avaldatud materjali põhjal tehtud võrdlust teiste riikidega.
Asekantsleri kinnitusel on ka kasutajate hinnangud uue keskkonna kohta tegelikult positiivsed. „Tagasiside, mida meie kasutajatelt oleme saanud näitab, et uut majandusaasta aruande esitamise ideed ja rakendust peetakse heaks ja uuenduslikuks ning ka raamatupidamismaastikku korrastavaks.“
Justiitsministeeriumi seisukohta uue e-äriregistri majandusaasta aruannete esitamise keskkonna kohta toetab ka Eesti Kaubandus-Tööstuskoda. „Ettevalmistustöö uue süsteemi arendamisel oli pikk ja põhjalik ning kaubanduskoja spetsialistid olid ettevõtjate esindajatena sellesse töösse kaasatud,“ sõnas kaubandus-tööstuskoja peadirektor Siim Raie.
„Tänaseks oleme e-aruandluse kohta läbi viinud ka suure hulga tasuta koolitusi juhatuse liikmetele ja raamatupidajatele ning valdav osa ettevõtjaid on andnud positiivset tagasisidet e-aruandluse lihtsusest ja mugavusest,“ ütles Raie.
„Samade koolitustega jätkame kindlasti veel aprillikuu lõpuni, sest tuleb tunnistada, et toimunud koolituste käigus on selgunud, et ülehindasime pisut raamatupidajate kutsekvalifikatsiooni ning infotehnoloogia kasutamise oskusi ja taset,“ nentis Raie.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.