Ega siin midagi ilusat küll ei ole, nendib AS Tallink Latvija tegevdirektor Hillard Taur Äripäeva küsimuse peale, kuidas Valdis Dombrovskise valitsus, millel saab reedel ametis aasta täis, kriisiga hakkama on saanud.
Maksud on tõusnud ja inimeste sissetulekud vähenenud, mis annab tunda igal pool nii kaubanduses kui ka teeninduses, märkis Taur.
„Rahuldav,“ hindas valitsuse tegevust Euronics müügijuht Lätis Margit Laanjärv, mööndes samuti ostujõu langust. Sellest hoolimata jätkab elektroonikakett Lätis laienemist ning on hiljuti avanud e-poe, mis võimaldab üksi Riia asemel müüa üle kogu riigi.
„Tavainimese jaoks on elu läinud väga raskeks ja ettevõtete jaoks on seis suhteliselt keeruline,“ kirjeldas tänast seisu SIA Auto Halle juht Tõnu Piirmaa, kelle jaoks Läti valitsuse kriisimeetmed on tähendanud nii kütuse kallinemist, aktsiisimaksude muutust kui uute automaksude lisandumist. Müük on 2008. aastaga võrreldes 50-60% kukkunud, mis tähendab, et omanikud peavad jätkuvalt tegevusele peale maksma ning paljuräägitud Läti potentsiaalist on ikka näha vaid potentsiaal.
„Samas kui vaadata sellest aspektist, et IMFilt on Läti kõik rahad kätte saanud, mis tähendab, et laenuandjate nõuded on täidetud, siis selles suhtes on nad õnnestunud küll,“ märkis Piirmaa.
Lätis on aga lähenemas parlamendivalimised ning poliitilisel maastikul käärib. Läti endise peaministri Andris Škele Rahvapartei on äsja ähvardanud koalitsioonist lahkuda, kui valitsus ei võta kuulda Rahvapartei ettepanekuid majanduse ergutamiseks.
„Käärimine on ikka päris suur,“ möönis Hillard Taur. „Kui poliitiline läbisaamine erakondade vahel oleks ühe sihi nimel, oleks lihtsam. Tihti tundub, et igaüks kisub eri suunas nagu luik, haug ja vähk.“
„Ma ei imesta kui Škele tuleb uuesti võimule,“ ütles Piirmaa. „Rahva ootused on, et Škele on juba nii palju saanud. Tuleb ja teeb tugeva käega elu paremaks.“
Täna teatas agentuur Fitch, et ei kiirusta esialgu erinevalt agentuurist S&P poliitilise käärimise pärast Läti reitinguväljavaadet tõstma.
Väljavaadet tumestavad oktoobrikuised parlamendivalimised, ütles agentuurile Bloomberg analüütik Eral Yilmaz. „Kärped võivad nüüdsest poliitiliselt keerulisemaks muutuda, kuna inimesed tahavad püksirihma pingutamisest tulemusi näha ning majanduse toibumisest uusi töökohti,“ ütles Yilmaz. Agentuur tahab enne Läti majanduses reaalseid elumärke näha, kui reitingu muutmine aktuaalseks muutuks.
Tõnu Piirmaa sõnul on elumärke majanduses vähe, erasektor jätkab pidurdamist ja kokkuhoidu. Samas on autoturul näha, et näiteks ettevõtted, kelle kolmeaastased liisingud täis on saamas, mõtlevad juba uutele ostudele ja hangetele. „Eelmise aastaga võrreldes on samm edasi,“ ütles Piirmaa, lootes aasta teiseks pooleks olukorra paranemist.
Läti valitsuse edasise poliitika suhtes on Piirmaa äraootav. Seni on tegutsetud peamiselt IMFi diktaadi järgi, nüüd tuleb hakata rohkem ise mõtlema. „Valitsus peab muutuma läbipaistvamaks,“ ütles Piirmaa, lisades, et praegu kuuleb jätkuvalt, et mõni riigiametnik saab kuus 10 000 latti palka ning maksutõusu raskust tunnevad eelkõige ausad ettevõtted. „Võiks võidelda ikka nende ettevõtetega, kes makse ei maksa,“ ütles Piirmaa.
Ka Margit Laanjärv möönab, et varimajanduse osakaal on Lätis kasvanud. „Ausatel on raske ellu jääda,“ tunnistas ta, „Euronics on viimasel aastal tõusnud Läti riigis 1000 suurima maksumaksja hulka!?“
Näitena Läti ärikliima paranemisest toob Hillard Taur aga välja vähenenud tööjõu voolavuse. „Inimesed pingutavad, et oma töökohta hoida. See on tööandjale positiivne ja paraneb ka teenindus,“ ütles Taur. Aprillis avab Riias uksed Tallinki uus hotell.
Tasub teada• Läti käes on praegu Euroopa Liidu rekord nii tööpuuduse kui ka majanduslanguse alal – viimase osas lausa maailmarekord.
• Veebruaris kasvas registreeritud töötute hulk Lätis rekordilisele 17,1%-le tööealisest elanikkonnast• Läinud aasta viimases kvartalis kahanes Läti SKP täna täpsustatud andmeil aastatagusega võrreldes 16,9% esialgu hinnatud 17,7% asemel, kogu 2009. aasta kohta langes SKP 18%• Läinud aasta neljandas kvartalis alanesid palgad aastatagusega võrreldes 12,1%, veebruaris alanesid hinnad Lätis 4,2%• Täna sai Läti kätte 500 miljoni euro suuruse laenuosa Euroopa Liidult. Seda lisaks IMFilt ja Maailmapangalt hiljuti kätte saadud laenudele.• Agentuur S&P tõstis Läti reitinguväljavaate 12. veebruaril negatiivselt stabiilseks, Fitchi ja Moody’se juures on väljavaade jätkuvalt negatiivne
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Läti Rahvapartei lahkumisega valitsuskoalitsioonist juhib peaminister Valdis Dombrovskis tänasest vähemusvalitsust, vahendas agentuur Bloomberg.
Läti Esimene partei otsustab täna, kas alustada kõnelusi valitsuskoalitsiooniga liitumiseks, millest suurim liige Rahvapartei läinud nädalal lahkus, vahendas agentuur Bloomberg.
Suurima partei lahkumine Läti valitsuskoalitsioonist võib Läti fikseeritud valuutakursi uuesti surve alla seada, hoiatavad analüütikud.
Jaanuaris alanesid tarbijahinnad Lätis kiireimas tempos 1993. aastast, mil sellist statistikat koguma hakati.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.