Varem panganduses töötanud investorid peavad oluliseks panganduses saadud kogemust, kuid enda investeeringutes usaldavad kõige enam iseennast.
Hansapangas tuletisinstrumentidega tegelenud ja derivatiivide kauplemise osakonda juhtinud Pärt Kivaste sõnul tasub börsile kindlasti investeerida ja just koduturule, sest infot on rohkem. „Eelistan vaadata regioone, mis vaateväljast liiga kaugele ei jää,“ sõnas Kivaste. Samas väheste teadmistega inimene peaks tema sõnul kaaluma, kas tasub oma tarkusega investeerima hakata, sel juhul oleksid sobilikumad ehk institutsionaalselt investorid. „Kas inimesed saavad olla pühapäeval ajukirurgid? Kui on idee teha seda hobina pühapäeviti, siis peaks enne mõtlema, kui palju ollakse valmis aega pühenduma,“ viskas Kivaste küsimuse õhku. Pankureid Kivaste siiski parimateks rahakasvatajateks ei pea. „Kriis on näidanud seda, et institutsioonid pole head rahajuhtijad. Usaldan rohkem ennast, kui teisi rahahaldajaid tänapäeval,“ sõnas ta.
Kuid kas panganduskogemus on teda ennast paremaks investoriks muutnud? „See on päris hea kool, mis pangandus annab nähes kõrvalt, mis vigu tehakse ning kuidas professionaalselt riske võetakse ja neid juhitakse. Mingi eelise annab see kindlasti,“ ütles Kivaste, kes lisaks Hansapangale on töötanud ka Londonis Barclays Capitalis.
LHV endine töötaja ja aktiivne investor Rene Ilves tõi välja, et kõige parema turukogemuse andsid talle Oliver Peegi (LHV endine turustrateeg, tegid koos Ilvesega investeerimisveebilehte ja olnud äripartnerid– toimet.) kõrval veedetud aastad. „Tegemist on Eesti suurima börsiguruga. Kui inimene on geenius, siis majandab ta enda raha, mitte teiste oma. Investeerimispankades majandavad ju inimesed võõra rahaga,“ ütles Ilves tunnustades siiski institutsionaalse investeerimise poolelt LHV Balti analüüsi meeskonda, kellel on tema sõnul hästi läinud.
Endine Swedbanki aktsiaturgude osakonna juht Lauri Lind leiab, et algav investor võib ise hakkama saada ka koduturust kaugemal. Tema sõnul on tänases keskkonnas põhiline võrrelda samas valdkonnas tegutsevaid ettevõtteid, mis tegutsevad eri riikides. „Taustauurimine tuleks kindlasti ära teha. Ei tasu eelistada üht turgu teisele, tuleb laiemalt vaadata. Puhtalt investeerimise koha pealt ei saa patriotismi endale lubada,“ rääkis Lind. 12aastase panganduskogemusega Lind rõhutas, et info kättesaadavus ei tohiks tänapäeval kindlasti olla takistus koduturult kaugemale vaatamisel. „See on kättevõtmise asi,“ lisas ta, märkides, et kindlasti tasuks inimestele kaaluda alternatiivi deposiidile, kus intressid hetkel väga madalad.
Seotud lood
Perekonnad, kes ühiselt ettevõtluse või investeerimisega tegelevad, pole haruldased, aga et tervelt kolm pereliiget jõuab kahekümne suurima Tallinna börsile raha paigutanud erainvestori nimekirja, on kindlasti märkimisväärne.
Aktsiaturgude ralli on viimase aasta jooksul toonud Eesti eraisikutest börsiinvestorite edetabelisse kõvasti juurde inimesi, keda võib nimetada investeerimisproffideks.
Äripäeva investorite edetabelis sel aastal kõige kõrgema koha saavutanud Arvo Nõges leiab, et oma parimad tulemused on ta saavutanud börsil alati turu üldise konsensusega opositsioonis olles.
Tundlikke kliendiandmeid omavad advokaadibürood on küberkurjategijate pidevas huviorbiidis, mistõttu nõuab advokatuur, et küberturvalisus oleks tagatud kõrgeimal tasemel. Et nõuded saaksid täidetud ka päriselt ning ka töötajate teadlikkus tõstetud, on mõistlik kaasata oma ala spetsialistid, usub advokaadibüroo TARK juhtivpartner Tanel Tark.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele