Soome peaminister Matti Vanhanen ei toeta ettevõtte tulumaksu järsku alandamist, mis on Soome maksureformi kavandava töögrupi üks ettepanekuid.
„Mina isiklikult ei toeta seda, et Soome järsu kärpega maksuvõidujooksu alustaks. Ma ei usu, et sellel oleks nii suur positiivne mõju, et see end ära tasuks. Sellisel juhul tuleb meil miljardeid täiendavat maksutulu kuskilt mujalt leida,“ tsiteeris Vanhaneni Kauppalehti.
Soomes on kaalumisel ettevõtte tulumaksu kärpimine praeguselt 26 protsendilt 22 protsendile, mida korvatakse teisalt dividendide ning kapitalitulu kõrgema maksuga.
Vanhaneni sõnul on ta aru saanud, et väiksemad muutused maksumäärades ettevõtete investeerimisotsuseid kuigivõrd ei mõjuta. Kärbe peab olema märkimisväärne, mis aga vähendaks oluliselt valitsuse maksutulu ning käivitaks Euroopas maksuvõidujooksu.
Soome on Vanhaneni sõnul juba mitu aastat rääkinud, et Euroopa peaks maksude struktuuri ja lahendusi ühiselt arutama, kuna kõigil riikidel on vaja täiendavaid tulusid.
Soome ettevõtjad leiavad aga, et majanduslangusest toibuv Soome vajaks selget maksueelist.
Nädalavahetusel kirjutas Soome päevaleht Helsingin Sanomat, et Soome parteide hulgas on ettevõtte tulumaksukärpele tekkimas „ettevaatlik toetus“.
Mõte on selles, et ettevõtted investeeriksid maksumäära alanemisest säästetud vahendid kasvu kindlustamiseks – ostaksid masinaid ja palkaksid inimesi. Kui aga raha ettevõttest välja võetakse – eelkõige dividendidena – võiks maks olla kõrgem.
Ka kapitalitulu maks tõuseks – kaalumisel oleva ettepaneku järgi praeguselt 28 protsendilt 30 protsendile.
Maksutöörühma kuuluva maksuõiguse professori Heikki Niskaneni sõnul oleks ettevõtte tulumaksu alandamine 22%le maksukonkurentsi seisukohast agressiivne käik. „Lääne-Euroopa riikidest on ettevõtte tulumaks alla 25% vaid Iirimaal,“ ütles ta. Samas ei usu Niskanen, et teised Euroopa riigid Soome eeskuju tingimata järgiksid, kui dividendid ja kapitalitulu samal ajal kõrgemalt maksustatakse.
Seotud lood
Soomeski tuleks pensioniõiguslik iga tõsta vähemalt 65-le eluaastale ning kergitada makse, et kriisiga tekkinud eelarvedefitsiidid vananevas ühiskonnas ei põlistuks, leiab OECD oma värskes hinnangus Soome majandusele.
Soome peaminister Matti Vanhanen kirjutab täna ajalehe Financial Times arvamusküljel, et nii nagu EL koordineeris kõige kibedamal kriisiajal oma tegevust pankade päästmisel ja majanduse ergutamisel, tuleks nüüd paisunud avaliku sektori võlakoorma kärpimisel koordineerida ka maksupoliitikat, et vältida üksteist kahjustavat maksukonkurentsi.
Rootsi maksunduses praegu valitsevas olukorras poleks firmad nagu Ikea ja TetraPak oma peakortereid riigist minema viinud – toonasega võrreldes on Rootsist saanud tõeline maksuparadiis.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.