Kuigi ametlik euro-otsus tuleb juulis, peaks ettevõtjad tehniliste ettevalmistustega alustama niipea kui võimalik, teatas Swedbank.
Et üllatusi minimeerida, peaks ettevõtte sees määrama ka eurole ülemineku programmi eest vastutaja,“ märkis Swedbanki operatsioonide divisjoni juht Hanno Hussar täna Pangaliidu ja Tallinna Konverentside korraldatud rahanduskonverentsil „EURO tuleku ootuses”.
Hussari sõnul on ettevõtete jaoks kõige olulisem euro-päevale järgnev kahenädalane paralleelkäibe periood, kus kaubandus- ja teeninduspunktid on üheks krooni ringlusest kõrvaldamise kanaliks. „See tähendab, et maksta saab nii kroonides kui eurodes, kuid vahetusraha tuleks tagasi anda eurodes. Kauplused peavad siin arvestama näiteks suurema sularaha vajadusega, kahe kassa kasutamise ja ka krooni sularaha äraveo korraldamisega,“ selgitas ta. „Euro kasutuselevõtmise päevaks peavad need asjad olema põhjalikult läbi mõeldud ja valmis.“
Sujuva ülemineku tagamiseks on töötatud välja meetmed ettevõtetele eurode jagamiseks. Suurtele kauplustele ja kauplusekettidele tagatakse euro sularaha aasta viimastel kuudel kaaseeljaotuse kaudu, kus kauplused saavad tellida endale sobiva nominaalidega pangatähtede ja müntide komplekti. Väiksematele ettevõtetele tagatakse sularaha lihtsustatud kaaseeljaotuse kaudu, mis algab viis päeva enne euro-päeva. Lihtsustatud kaaseeljaotuse nominaalid saab iga ettevõte ise valida, kuid summa on piiratud 10 000 euroga ettevõtte kohta. Samuti on ettevõtetel võimalik osta kaaseeljaotatavaid standardpakette, mis sisaldavad münte ja mille nominaalid on kindlaks määratud.
Esimene suurem muudatus, mis ettevõtjaid puudutab, on füüsilistes müügikohtades hindade kuvamine kahes vääringus. „See algab juba 2010. aasta suve teises pooles ning kestab kuni 2011. aasta esimese poolaasta lõpuni. Selles ajavahemikus on kahes vääringus hindade näitamine kohustuslik,“ selgitas Hussar.
Tema sõnul toimuvad ettevõtete ja eraisikute jaoks kõige olulisemad muudatused eeldataval euro-päeval, mis on plaani kohaselt 1. jaanuaril 2011. See tähendab seda, et ööl vastu 1. jaanuarit konverteeritakse inimeste kontol olevad kroonid automaatselt, üheaegselt ning täies ulatuses eurodeks. Ka lähevad samal ajal kõik makseterminalid üle eurole ehk siis 1. jaanuaril kaardiga makstes lähevad kliendi kontolt maha eurod ja ka kaupmees saab raha eurodes. Sellest kuupäevast alates minnakse euro-põhisele arvestusele üle ka kõigis lepingutes, nii eraisikute kui ettevõtjatega ning algab sularaha paralleelkäibe periood,“ tõi Hussar mõned näited euro-päeval toimuvatest tähtsamatest muudatustest. "Kõik lepingud jäävad kehtima ja kliendid mingeid lisatoiminguid sooritama ei pea."
Swedbankis algas eurole ülemineku ettevalmistusi mõjude hindamisega ning vastutavate isikute määramisega. „Tänaseks on sujuva eurole ülemineku tagamiseks loodud 15 töögruppi, kus osaleb ligi 300 inimest,“ lisas Hussar.
Seotud lood
Kõik lepingud jäävad euro tulekul 1. jaanuaril 2011 kehtima ja eurole üleminek ei anna alust ka lepingut muuta.
Ajaks, kui liitume euroalaga, on Eesti kaotanud rohkem kui 20% riigi tuludest. Ainult kahe lühikese aasta jooksul, kirjutab Eesti Välisinvestorite Nõukogu esimees Martin Breuer.
Rahandusministeerium taotleb eurost teavitamise jaoks 11,6 miljonit krooni.
Kuigi lähiajal plaanitakse valmis saada spetsiaalne ettevõtjatele mõeldud nimekiri kõigist olulistest punktidest seoses eurole üleminekuga, jagas peaminister Andrus Ansipi nõunik Anne Sulling infot ka täna toimunud konverentsil "Mida euro toob?".
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?