Kuigi lähiajal plaanitakse valmis saada spetsiaalne ettevõtjatele mõeldud nimekiri kõigist olulistest punktidest seoses eurole üleminekuga, jagas peaminister Andrus Ansipi nõunik Anne Sulling infot ka täna toimunud konverentsil "Mida euro toob?".
Advokaadibüroo Tark&Co ning majandusportaal E24 korraldatud üritusel rääkis Sulling, et ettevõtjatele mõeldud nimekiri saab valmis lähiajal ja saadetakse neile ka isiklikult otsepostiga kohale.
Mis ootab meid aga ees veel enne, kui 1. jaanuar 2011 kätte jõuab. Sulling ütles, et tänaseks on pea sajaprotsendiliselt kindel, et täidame eurole ülemineku kriteeriumid.
Enne 1. jaanuari 2011
* Suure tõenäosusega muutub alates 1. augustist kohustuslikuks näidata hindu kahes vääringus. Seda soovitab Sulling kasutada võimalikult paljudel juhtudel, sealhulgas arvetel. (Erandiks on siin näiteks tanklate valgustablood, kuhu lihtsalt ei mahu kaks hinda.)
* Eesti kroonide eurodeks konverteerimise kurss on kuuekohaline, kõigi eelduste kohaselt 15,6466
* Ümardamine on kohustuslik ühe eurosendi täpsusega
* 2010 lõpus algab ausa hinnastamise kampaania, kus kutsutakse ettevõtjaid üles kirjutama vabatahtlikult alla Eesti Kaubandus-Tööstuskojas praegu väljatöötamisel olevale lepingule, millega lubatakse, et teatud perioodil enne ja pärast e-päeva euro tuleku varjus hindu ei tõsteta.
„Eesmärk on vähendada hinnatõusu hirmu ja survet avalikkusele,“ selgitas peaministri nõunik ning lisas, et liitumise järel saavad ettevõtted tellida näiteks spetsiaalse kirjaga kleebised või teised visuaalsed lahendused, kus on kirjas, et olete aus hinnastaja. Järelevalvelt teostab lepingu sõlmijate üle tarbijakaitseamet.
*Kaaseeljaotus – tähendab seda, et umbes oktoobris saabuvad Soomest vermitud euromündid, mis eeljaotuse korras jagatakse pankadele, kes need kaaseeljaotuse korras ettevõtetele, jaekaupmeestele jagavad. Kõigepealt jagatakse välja münte, umbes detsembrisse on plaanitud paberraha jaotus.
*Suured ettevõtted võiksid varakult pangas oma halduriga eurode vahetamise läbi arutada. Samuti võimaldatakse suurtel ettevõtjatel valida ise oma nominaalide struktuurid. Mahupiiranguid ei ole.
*Väiksematele ettevõtetele pakutakse lihtsustatud kaaseeljaotust, mis tähendab, et viis päeva enne e-päeva saab vahetada kroone kuni 10 000 euro vastu. Nominaalstruktuurid saab valida ise.
*Veel eksisteerib standardpaketiga eeljaotus, kus on kõik rahatähed ja mündid paigas ning ise midagi valima ei pea.
* Oktoobris-detsembris kestab müntide kogumise kampaania, mida korraldab pangaliit. Inimesi kutsutakse üles oma rahakassasid panka tooma ning sel perioodil müntide vahetamise eest teenustasu ei küsita.
* Kolm päeva enne e-päeva on pankadest võimalik saada selliseid stardipakette, kus on 100 Eesti krooni väärtuses euromünte.
* Kroone saab teenustasuta eurodeks vahetada igaüks alates 1.detsemberist 2010 kuni 30. juunini 2011 kõikides pangakontorites. Pärast seda tähtaega saab raha vahetada teenustasuta veel poole aasta jooksul teatud kontorites.
*Teenustasuta saab kroone eurodeks vahetada piiramatu tähtaja jooksul Eesti Pangas alates 01.01.2012.
* Kaupmeestele korraldatakse spetsiaalsed koolitusi euro sularaha turvaelementide tundmiseks ja võltsingute vältimiseks. Igas maakonnas toimub ka üks koolitus kõikidele soovijatele.
* Põhjalikke vastuseid euro tuleku eel ja järel toimuva kohta saab aadressilt euro.eesti.ee või telefoninumbrilt 800 3330.
1. jaanuar 2011
* Kell 00.00 on kaheks tunniks katkenud kaardimaksed. Internetipangad püsivad piiratud funktsionaalsusega ning hommikul kella 9st täisfunktsionaalsusel.
* ATMide ümberarvestus toimub 24 tunni jooksul.
* Algas sularaha paralleelkäibe periood.
* Euroopa-sisesed maksed hakkavad maksma sama palju kui siseriiklikud.
* Paralleelraha kehtib kaks esimest nädalat 2011. aastast, kuid vahetusraha antakse kroonide vastu ainult eurodes.
* Ettevõtetel soovitatakse arvestada paralleelraha perioodil senisest suurema sularaha vajadusega.
* Kaupmees ei ole kohustatud vastu võtma Eesti münte rohkem kui 20 krooni väärtuses.
* Ettevõtjatel soovitatakse mõelda krooni sularaha äraveo korraldusele.
* Sularaha aktsepteerivad automaadid seadistatakse ümber 2011. aasta kahe esimese nädalaga.
* Kõik lepingud, kinkekaardid jäävad euro tulekul kehtima.
* Bussipiletite kohta annavad omavalitsused kolm kuud enne euro tulekut teada nende kehtivuse aja.
Sullingu sõnul algasid eurole ülemineku ettevalmistused peale 2005. aastal, mil moodustati eurole üleminekuasjatundjate komisjon. Tema sõnul moodustati kuus töögruppi valdkondades, kus oli näha, et euro tulek toob muutusi.
Peaministri nõunik oli enda sõnul inimene, kes kirjutas kokku eurole ülemineku plaani, mis alguses nägi välja nagu jada ülesandeid, mis vajavad ärategemist ning on tänaseks võtnud kuju, mis kajastab lahendeid ning peab andma nii eraisikutele kui ettevõtjatele suuniseid, mida teha eurole üleminekul.
Seotud lood
Riigikogu tahab euro kasutusele võtmise seaduse eelnõu vastu võtta aprillikuu jooksul.
Kuigi ametlik euro-otsus tuleb juulis, peaks ettevõtjad tehniliste ettevalmistustega alustama niipea kui võimalik, teatas Swedbank.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”