Harju maakohtus algas kohtupidamine AS Liviko, selle juhi Janek Kalvi, Forgola Grupi (endine Offex Grupp) ning sellega seotud ärimeeste Igor Zavisioni ja Aleksander Skoblovi üle.
Kui riigiprokurör Piret Paukštys on jätkuvalt seisukohal, et kartellileppe järgi pidi Liviko, eesotsas Janek Kalviga, ja Forgola Groupi toodetud ja imporditud 0,5liitrine viinapudel maksma jaemüügis minimaalselt 59.90 krooni, siis asjaosaliste kaitsjad väitsid, et Kalvi ja Liviko viskusid hoopis võitlusse salaviinaäriga.
Uurmismaterjalidest selgub, et mullu 4. veebruaril toimus nõupidamine, milles osalesid Aleksander Skoblov, Rein Erm - Forgola Grupi juhatuse liige - ja Janek Kalvi.
"Kokkusaamisel juhtis Kalvi tähelepanu temani jõudnud kuuldusele, et Offexi viina müüakse hinnaga, mille sisse ei mahu aktsiis ja käibemaks ehk riiklikud maksud. Tegemist oli tähelepanu juhtimisega Offexi võimalikule ebaseaduslikule tegevusele või äärmisel juhul eksitusele hindade määramisel," selgitas vandeadvokaat Erki Kergandberg.
Arvestades asjaolu, et juba 2008. aasta sügisest menetleb Maksu- ja Tolliamet Igor Zavizioni suhtes ka maksumärgi võltsimise ja võltsitud maksumärgi kasutamise kriminaalasja, ei võinud Kergandbergi hinnangul Skoblov telefoni teel teha viiteid ebaseaduslikule tegevusele seoses maksumärkidega.
"Skoblovi ja Zavizioni vahelise telefonikõne tegelikuks sisuks oli Skoblovi vihje, et viina hind peab välja nägema seaduslik, mistõttu viitaski Skoblov numbrile 59.90. Skoblovi telefonikõne Zavizionile ei sisaldanud ja ei saanudki sisaldada ühtegi ettepanekut, ettepaneku edastamist või kokkulepet, sest seda ei ole kunagi olnud," leidis Livikot ja Janek Kalvit esindav vandeadvokaat.
Kõikidele alkoholiäriga tegelevatele isikutele oli Kergandbergi väitel teada, et 59.90 oli madalaim võimalik 0,5 liitrise viina hind, mille sisse mahtusid nii maksud, tooraine, tootmine kui ka müük.
"Selline tähelepanu juhtimine ei ole kuritegu. Selline tähelepanu juhtimine ei ole õiguskaitseorganite asemele astumine ega muu ebaseaduslik tegevus. Igal ettevõtjal ja igal inimesel on õigus juhtida tähelepanu võimalikule õiguserikkumisele ja taotleda selle kõrvaldamist," vihjas kaitsja tõigale, et Janek Kalvi, selle asemel, et kartellilepe Forgola Grupiga sõlmida, hoopis püüdis salaviinaärikaid paljastada ja riigipettusele tähelepanu juhtida.
Seevastu riigiprokurör Piret Paukštys ütles, et hinnatingimustes kokkuleppimine ja konkurentsikahjustava leppe üle diskuteerimine toimus mullu 29. jaanuarist 4. veebruarini.
Riigiprokurör Piret Paukštyse sõnul tuli kartellilepingu initsiatiiv Livikolt ja Kalvilt. Selle sisu oli imelihtne: 0,5-liitrise viinapudeli minimaalne hind pidi küündima poelettidel 59,90 kroonini.
Samas Janek Kalvi ja Igor Zavizion vahetult ei kohtunud ega suhelnud, vaid kokkulepet vahendas Aleksander Skoblov, kes andis Zavizionile ettepaneku edasi ning Zavizioni nõustumisel sellega informeeris sellest Kalvit.
"Kokkulepe ka realiseerus. Kontrollostud kinnitavad, et teatud perioodil müüdi Liviko ja Offex Grupi toodetud või imporditud 0,5l viina 59,90 krooniga. Palun kohtul hinnata ka alkoholiregistrist väljatrükke ja Maxima ning OG Elektra kauplustes fikseeritud hindu," lisas riigiprokurör.
Janek Kalvi ütles kohtus Äripäevale, et ta ei tunnista end kindlasti süüdi, sest ta ei ole enda väitel midagi seadusevastast teinud.
"On väga kahetsusväärne, et asi üldse kohtusse on jõudnud. Ma arvan, et alkoholivaldkonda mittetundvatele inimestele on jäänud meie tegevusest vale mulje, mistõttu oleme saanud alusetu süüdistuse," vihjas Kalvi prokuratuuri küündimatusele.
Kalvi lubab, et protsessi ajal ta "haigeks" ei jää ning osaleb kõigil kohtuistungitel isiklikult.
"Loodetavasti ei jää ka teised asjaosalised haigeks. Mina olen end töölt vabaks võtnud kõigi järgmise nädala kohtuistungite ajaks. Süüdistuse saamine mõjub niikuinii Liviko mainele. Minu kohus on veenda kohtumõistjat minu ja Liviko süütuses," rääkis Kalvi.
TAUST
2006. aasta lõpus alustas Offex Groupi omanik Igor Zavizion läbirääkimisi Remedia põhiaktsionäridega (Indrek ja Ülle Kirss, Aleksander Pajuri), mille lõpptulemusena liikusid 2007. aasta kevadel Remedia juhtimine Aleksander Skoblovi kätte ja Remedia enamusaktsiad Igor Zavizionile.
Uue omaniku kavatsus oli liita Offex Group 2009. aastaks Remediaga üheks suureks Remedia Grupiks, mille eesmärk oli kulude kokkuhoid ja ühise sünergia leidmine.
2008. aastal tegi Offex Balticule kuuluv Remedia 90 miljoni ja Offex Grupp ise 26 miljoni kroonise käibe. Liviko müüs samas Eestis 1,28 miljardi krooni eest toodangut.
Seotud lood
Riigiprokuratuuri kinnitusel sõlmis Liviko juht Janek Kalvi konkurendiga kartellileppe, et 0,5-liitrise viinapudeli hinnas kokku leppida. Liviko suuromaniku ja suurtööstur Jüri Käo sõnul ei ole tal vähimatki põhjust Kalvi süütuses kahelda: "Janek on väga aus ja korrektne mees!"
Harju maakohus lõpetas täna ASi Liviko ning OÜ Forgola Groupi (endine Offex Group) kartellileppe süüasja kohtuliku uurimise, kumbki ettevõte end kartelli sõlmimises süüdi ei tunnistanud.
Detsembri alguses sai AS Liviko eesotsas Janek Kalviga ja Forgola Grupp (endine Offex) süüdistuse kartellikokkuleppe sõlmimises. Kohtusse jõudnud kriminaalasjas sai veel süüdistuse ka Offex Grupi endine juht Igor Zavision ja veel üks isik.
Homseks ehk esmaspäevaks on planeeritud kohtuvaidlus ASi Liviko üle, ent millal otsus tuleb, on veel lahtine, ütles reedel Äripäevale Harju maakohtu pressiesindaja Kristina Ots.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?