Sel nädalal Soome rootsikeelses päevalehes Hufvudstadsbladet avaldatud intervjuus nimetab Soome ekspeaminister Paavo Lipponen Rootsi eurost eemalehoidmist alatuks käitumiseks – riik pole võtnud vastutust Euroopa koostöö edendamise eest.
Süüdlast näeb Lipponen Rootsi endises peaministris Göran Perssonis, vahendas di.se.
„Kui Rootsi peaminister ütleb, et raha- ja majandusliit on kipakas projekt, kuidas siis saakski loota, et valijad seda toetaksid,“ ütles Lipponenj.
Lipponen oli Soome peaminister ajal, mil riik otsustas euroalaga liituda. Intervjuus kaitseb Lipponen toonast otsust ning avaldab usku, et liit tuleb Kreeka kriisist välja senisest tugevamana.
Soomet ja Rootsit kõrvutades leiab Lipponen, et majanduslikult on mõlemal hästi läinud. Samal ajal on euroalasse kuulumine sundinud Soomet oma konkurentsivõimet tõstma muude vahendite kui valuuta devalveerimise abil.
„Jah see on nii, et me mõlemad oleme tipus, kuid oluline on see, et meie pole kasutanud selleks valuutakurssi, vaid panustanud samadele asjadele – haridusele, uurimistegevusele, innovatsioonile,“ ütles Lipponen.
.Küsimusele, kas Rootsit võiks selle eest õnnitleda, et riik on säilitanud oma valuuta, vastas Lipponen, et majanduslikus mõttes võivad Soome ja Rootsi teineteist vastastikku õnnitleda küll. „Poliitiliselt ei saa ma aga hinnata Rootsi alatut käitumist,“ ütles Lipponen.
„Kahju, et Rootsi on otsustanud kõrvale hoida, aia peal istuda ning mitte võtta vastutust Euroopa ja euro eest. Tugeva majandusega Rootsi tugevdaks nii eurot kui distsipliini euroalal. Tegemist pole praegu ju mitte üksnes euro, vaid kogu Euroopa Liidu kriisiga,“ ütles Lipponen.
Seotud lood
Euroala võlakriis kahandab rootslaste seas toetust Euroopa ühisrahale. Eesti talitab õigesti, kuid võtab liitudes riski, kuna ei tea, millise liiduga liitub, nendib Stockholmi ülikooli professor Lars Calmfors.
Soome Eduskunta hääletas eile hilisõhtuni veninud arutele järel Kreekale antava abipaketi poolt.
Soome valitsus esitas täna 2010. aasta lisaeelarve eelnõu, et tagada Soome osa euroala riikide ühisest abipaketist võlgades Kreeka aitamiseks.
Tänane Helsingin Sanomat vaeb Kreeka sündmuste valguses ja usalduskriisi süvenedes kogu euroala suhtes, kas ühisrahaga liitumine oli ikka õige otsus ja mida ühisrahast üldse arvata.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.