ASi Thulema eksjuht Tarmo Prikk ütles Äripäevale, et ettevõte oleks saneerimiskavaga välja vedanud, kui uued omanikud poleks müügipersonali rohkem kui poole võrra kärpinud.
„Müügiprotsessi korraldamine ja tagamine oli paljuski minu õlul ja oleks olnud loomulik, et nad oleksid püüdnud vähemalt mingil perioodil minu müügikogemust ära kasutada, kuid seda ei tehtud,“ kurtis Prikk. „Thulema uued omanikud ei pidanud vajalikuks minu kui inimesega isegi mitte suhelda või viit minutitki rääkida, mida ettevõtte olukorrast arvan. Need olid küll Soome ärimehed, kes Thulema ostsid, aga poleks vahet olnud, kui omanikuks oleks saanud Matti Nykänen, juhtimisstiil oli neil sama.“ Prikk lisas samas, et täpsemalt ta soomlastest omanike tegevuse kohta midagi rääkida ei taha.
Priki sõnul oli temal viimane tööpäev Thulemas 13. jaanuaril. „Nädal hiljem saadeti ära neli müügiinimest koos müügijuhiga ja uut müügijuhti ei palgatud,“ täpsustas Prikk. „Kui möödunud aasta teises pooles oli müügiga seotud inimesi tööl üle kümne, siis tänaseks on neid järel viis ehk müügimeeskonda vähendati rohkem kui poole võrra.“
Prikk on veendunud, et saneerimisplaan oleks Thulema välja vedanud. „Ettevõte polnud kuigi heas majandusseisus, kuid müük oli kasvamas,“ seletas Prikk. „Näiteks selle aasta müügiplaan oli 70 miljonit krooni ja jaanuarikuu kahe esimese nädalaga vormistati tellimusi sisse 4 miljoni krooni eest. Me oleks aastavahetuse aegse müügimeeskonnaga kindlasti saneerimiskava täitmiseks vajaliku mahu saavutanud, sest mööbliturg on kasvav turg. Näiteks Standardil ja Sarkopil on praegu tellimuste seis väga hea.“
Priki kinnitusel hakkas ta märtsis ise büroomööbli arendusega tegelema, et klientidele sobivat mööblit pakkuda. Selleks rentis ta aprillis Thulema müügisalongi ruumid Pärnu maanteel. „See on mööbli müügiks ideaalne koht, kavatsen tühiku ise täita,“ lausus Prikk ja lisas, et neil on suvel juba uued tooteperekonnad välja tulemas. Samas ei soostunud ta täpsustama, kus nad mööblit tootma hakkavad.
„Pole võimatu, et ostan Thulema kaubamärgi, kui see pankrotiprotsessi käigus müüki tuleb,“ jätkas Prikk. „Kõik sõltub muidugi hinnast. Ma pole oma äri sellele üles ehitanud, kuid why not? Ei tahaks Thulema üles ehitanud August Kulli nahas olla, see pole praegu hea tunne.“
Autor: Väinu Rozental, Anne Oja
Seotud lood
Mööblitootja Thulema esitas Harju maakohtule avalduse pankroti välja kuulutamiseks, sest likviidsusprobleemide ja raske turuolukorra tõttu ei suudeta täita mullu oktoobris kinnitatud saneerimiskava.
Pärast eestlastest suuromaniku vahetust ja soomlaste omanikeringi lisandumist on Thulemast saanud tavaline ja igapäevaselt toimiv ettevõte, leidis juht Tarmo Prikk.
Kunagise eduka büroomööbli tootja ASi Thulema reedene pankrotiavaldus kauplusteketi Büroomaailma juhti Jüri Rossi ei üllatanud, sest mööblifirma oli edasimüüja sõnul raskustes juba mõnda aega.
Muidugi olen ma väga kurb, sest kui me alustasime restruktureerimisprotsessi, uskusime, et leiame lahenduse, ütles Thulema nõukogu liige Jouni Tapani Jääskeläinen.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.