Euroopas kääriv võlakriis ei hirmuta Rootsi rahandusministrit Anders Borgi – perspektiivis peab ta euroga liitumist Rootsi jaoks kasulikuks.
„See on mu poliitiline arusaam, mis on seotud minu nägemusega maailmamajanduse arengutest,“ ütles Borg intervjuus agentuurile TT. „Oleksime diskussioonides rohkem kaasa löönud. Sellest oleks abi olnud,“ lisas ta.
Enne aga, kui Rootsi liikmelisust kaaluda, peab euroalal paika saama karmim reeglistik ning muutuma Rootsi avalik arvamus, milleks võib kuluda hea mitu aastat. Järgmise valitsuse mandaatperioodi jooksul ilmselt uut rahvahääletust ei tule – avalik arvamus on euro vastu ja toetust pole ka parlamendis.
„Euroalal peavad enne nii paljud asjad korda saama,“ ütles Borg. Lisaks erakorralisele kriisiabile tuleb Borgi sõnul rakendada uusi abinõusid stabiilsuspaketi tugevdamiseks – parandada kontrolli eelarvete üle ja karmistada karistusi.
Samas tõdes Borg, et oma valuuta on Rootsile praeguses finants- ja majanduskriisis abiks olnud. „Meil on olnud finantspoliitika, rahapoliitika, vahetuskurss ja intressimäärad, mis kõik on vedanud ühes suunas. See seletab, miks Rootsi täna nii tugevas seisus on,“ ütles Borg.
Seotud lood
Rootsi majandusleht Dagens Industri kirjutab, et kui hääletus toimuks homme, oleks euro käibelevõtu poolt vaid iga neljas rootslane.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.