Juba järgmisel esmaspäeval kehtima hakkav uus .ee domeeninimede reeglistik toob kaasa mitmeid olulisi uuendusi. Ühtlasi kaovad ka mitmed senised piirangud:
Esiteks, igaüks võib registreerida mitu .ee domeeninime, ehk kaob reegel "üks domeen ühele registreerijale".
Teiseks, .ee domeene saavad registreerida ka välismaised isikud.
Kolmandaks, .ee lõpuga domeene saavad registreerida ka füüsilised isikud. Seni oli see võimalus äriühingutel ja muudel juriidilistel isikutel ning füüsilised isikud said registreerida vaid pri.ee domeene.
Neljandaks, domeeninimed muutuvad tasuliseks ja tähtajaliseks. Domeen kehtib edaspidi aasta registreerimisest, kehtivust tuleb igal aastal pikendada. Ühest registreerimistasu ei ole, see kujuneb registreerimisteenuse pakkujate konkurentsi käigus.
Uued reeglid annavad võimaluse kõigile isikutele registreerida ja kasutada mitut domeeninime, mis on eriti vajalik ettevõtetele, kel mitu kaubamärki või kelle kaubamärk erineb ärinimest. Samuti saavad välismaised isikud võimaluse .ee domeeninime registreerimise kaudu oma ärinime ja kaubamärke kaitsta spekulatiivsete ja pahatahtlike domeeninimede registreerijate vastu.
Kõik olemasolevad .ee domeenid tuleb ümber registreerida uues Eesti Interneti Sihtasutuse (EISA) peetavas domeeninimede registris. Selleks on aega kuus kuud, mille jooksul domeeninime omanik peab valima registripidaja (nimekiri avaldatakse EISA kodulehel) ja domeeni registreeringut uuendama. Pärast üleminekuperioodi algatab EISA ümberregistreerimata domeenide suhtes kustutamismenetluse. Et tagada vajalik ja õigeaegne ümberregistreerimine, soovitame kontrollida oma domeeninimega seotud kontaktandmete õigsust EISA whois-andmebaasist ja vajadusel kontaktandmed uuendada või küsida abi oma interneti teenusepakkujalt.
Praeguseks on selge, et nn sunrise-perioodi varasematele kaubamärgi- või ärinimeõiguste omajatele ei tule. Seega võib ennustada domeenivaidluste arvu kasvu.
Hea uudis on, et kui senini sai domeenivaidluste lahendamiseks pöörduda vaid kohtusse, siis tulevikus saab domeenivaidlusi lahendada ka alternatiivse (kohtuvälise) menetluse käigus, mis on kindlasti kiirem ja eeldatavalt ka odavam tee. Sel eesmärgil asub EISA juures tööle domeenivaidluste lahendamise komisjon, mis hakkab vaidluste lahendamisel lähtuma samadest põhimõtetest, mille alusel lahendatakse ka vaidlusi näiteks .eu ja .com-i puhul.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.