Grove Invest OÜ nõukogu esimees Natalja Levina rääkis Äripäeva venekeelsele sõsarväljaandele Delovõje Vedomosti, et SEB ja Grove Investi konflikt sai alguse sellest, et varsti pärast soetamist läksid liisinguga Kohila vineerivabrikusse ostetud seadmed katki. "Seadmed kuulusid SEB Liisingule. Tehas seisis, aga meie maksime liisingut, pangalaene, palka töötajatele, tasusime makse. Ühel hetkel sai raha otsa, aga seadmed ei olnud ikka veel korras. Olime sunnitud Baltic Panel Group OÜ pankrotis olevaks kuulutama," rääkis Levina.
2008. aastal esitas SEB kohtusse Grove Investi pankrotiavalduse.
Levina hinnangul esitas pank Grove Investi vastu pankrotiavalduse seetõttu, et pankrotihagi esitamisel makstav riigilõiv on Eestis väga väike. "Arvan, et pank valis mitte just kõige puhtama, kuid kõige odavama tee," märkis ta.
Tema hinnangul tahtis pank kasutada oma pankrotiavaldust, et sundida Grove Investi sõlmima viimase jaoks kahjumlikku tehingut. "Meil on kirjavahetus, kus SEB esitas meie vastu avalduse kohtusse ja samal ajal pakkus meile võimalust osta 150 miljoni krooni eest panganõue vabriku vastu välja. Meie olime aga nõus maksma 100 miljonit. Kus on loogika? Kui mul on selline raha välja käia, tähendab, ma ei saa pankrotis olla," rääkis Levina.
SEB on veendunud, et panga ja liisingufirma käitumine Baltic Panel Groupi ja Grove Investi suhtes oli tavaline. "SEB pöördus kohtusse, kuna Grove Invest ei täitnud oma kohustusi. Grove Invest esitas vastuhagi, süüdistades SEBd selles, et pank põhjustas Baltic Panel Groupi pankrotistumise," rääkis SEB Panga kommunikatsioonijuht Silver Vohu.
Levina arvates oleks pidanud SEB Liising, kellele kuulusid seadmed, juhtunu eest vastutama. "Nad keelasid meil seadmeid remontida ning ka ise ei teinud seda," teatas ta.
Grove Investi kaitsja vandeadvokaat Elmer Muna advokaadibüroost Tark & Co väidab, et pank eirab oma kohustusi. "Kohtukulude summa on SEB Panga jaoks väga väike (64 900 krooni) ning selle tasumine ei ole probleem. Ilmselt ei tähenda kohtuotsus panga jaoks midagi, eriti kui see otsus ei ole panga kasuks," ütles Muna.
Ta lisas, et nad esitasid kohtutäiturile täitmisavalduse. "Pangal tuleb maksta kohtukulud ja kohtutäituri teenuste eest," teatas advokaat.
Baltic Panel Groupi endise peadirektori Tiit Tammsaar hinnangul oleks negatiivsed tagajärjed ja inimeste massiline koondamine ära jäänud, kui pank oleks ettevõttele vastu tulnud.
"Võin öelda, et SEB ei ole just kõige parem peremees. Sõltumata sellest, kas ta on süüdi või mitte, olen ma veendunud, et pank tegutses jõu seisukohalt. Selge see, et nemad on kõige suuremad omanikud, raha on nende ning nad võivad teha, mida tahavad," ütles ta.
Seadusest tulenev pangasaladuse kaitse ei luba pangal kliendi finantsküsimusi avalikkuse ees arutada ning pank saab oma vastuväited esitada vaid kohtus. Küll saame kinnitada, et Grove Investi toodud süüdistused on ebaõiged ning pank on valmis kaitsma oma õigusi kohtus.
Oleme seisukohal, et nii pank kui ka liisingufirma on käitunud BPG kui Grove Investiga tavapäraselt ja heas usus ning sõlmitud lepinguid täites. Loomulikult täidab SEB kohtuotsust Grove Investi pankroti väljakuulutamata jätmisega seoses ning katab Grove Investi menetluskulud kohtu poolt määratud osas.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.