Mullu Paldiskis lepinguta sõdurikohvikut pidanud ja kaitseväele kuulunud kaupa müünud MTÜ Sõdurimess juht Helmi Pihelgas selgitas, et kõik kaitseväe esitatud arved on praeguse seisuga makstud. Lepingu sõlmimine kaitseministeeriumiga tema sõnul lihtsalt venis.
"MTÜ ei ole midagi korruptiivset ega kuritegelikku korda saatnud, lihtsalt venis kirjalike lepingute sõlmimine," kommenteeris Pihelgas eile avaldatud riigikontrolli väidet, et kaitsevägi andis MTÜ-le Sõdurimess Paldiskis lepinguta kasutada ruumid koos inventariga kohviku, baari ja müügipunkti pidamiseks. Üle anti ka kaitseväle kuuluvat kaupa.
"Hetkeseisuga on "segadus" kaotanud igasuguse aktuaalsuse ehk meil on kirjalik leping teenuse osutamiseks ja ruumide rentimiseks ning oleme tasunud esitatud arved kogu ulatuses ning tegemist ei olnud millegi muu kui toidukaubaga," vastas Pihelgas e-kirja teel.
Kaitseministeeriumi pressiesindaja Peeter Kuimet ütles eile, et tegemist on väeosas asuva nn sõdurikoduga, kus kaitseväelased saavad toidukaupu osta. Kui varem olid nn sõdurikodude pidamiseks lepingute sõlmimised väeosa enda korraldada, siis nüüd tegeleb sellega ministeerium. "Rendilepingute sõlmimisega enam väeosad ise ei tegele, vaid selleks korraldab kaitseministeerium vajalikud pakkumiste võtmised ning sõlmib vastavalt riigivara seadusele rendilepingud," lisas Kuimet ja kinnitas, et ministeerium nõustub Riigikontrolli audiitorite soovitustega.
Riigikontroll avaldas eile ministeeriumide ja põhiseaduslike institutsioonide auditeerimise aruanded. Kaitseministeeriumi haldusalas valitseva segaduse kohta oli näiteks toodud, et kaitsevägi andis 2009. aasta alguses Paldiskis MTÜ-le Sõdurimess ilma lepinguta üle ruumid inventariga kohvikute, baari ja müügipunkti pidamiseks. Sellele lisandus kaitseväele kuuluv kaup.
Aasta hiljem selgus kaitseväe inventuuris, et MTÜ Sõdurimess on kaitseväele kuuluvat kaupa müünud ligi 200 000 krooni väärtuses. Riigikontrolli auditi koostamise ajal ehk tänavu mais oli MTÜ-l Sõdurimess sellest kaitseväele tasumata veel ligikaudu pool summast. Samuti polnud kaitsevägi MTÜ-le mullu detsembri lõpuks esitanud ühtegi arvet kauba, ruumide kasutamise ega kommunaalkulude eest. Leping teenuse osutajaga sõlmiti alles tänavu 1. aprillil ehk alles poolteist aastat pärast ruumide ja inventari üleandmist.
MTÜ Sõdurimess mulluse aruande kohaselt lõpetas ühing aasta ligi 155 000kroonise tulemiga. Tulu kaubandustegevusest saadi 1,5 miljonit krooni, müüdud kaupade kuluna on aruandes kajastatud 1,26 miljonit krooni.
Seotud lood
Mullu jaanuaris andis kaitsevägi Paldiskis ilma ühegi lepinguta mittetulundusühingule kasutada ruumid koos kohviku- ja baarisisutusega, küsimata selle eest sentigi. Kõige krooniks müüs MTÜ ligi 200 000 krooni eest maha kaitseväele kuuluvat kaupa.
Riigikontrolli finantsauditi osakonna peakontrolöri Ines Metsalu sõnul on üks kõige suuremaid rikkumisi, mis riigikontroll ministeeriumide raamatupidamist ja tehingute seaduslikkust auditeerides avastas, Eesti Kontserdi poolt Jaani kiriku renoveerimiseks võetud laen.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.