Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet muretseb, et sel nädalal Euroopa Liidu rahandusministrite tasemel sündinud kokkulepe euroala eelarvereeglite karmistamisest ei sisalda piisavalt meetmeid, mis käivituksid automaatselt, kui mõni liikmesriik norme rikub.
Nädala hakul esmalt Saksamaa ja Prantsusmaa vahel sündinud kokkulepe tähendab, et euroala eelarve või võlanorme rikkuva riigi suhtes ei käivitu sanktsioonid automaatselt, vaid et otsus jääb jätkuvalt rahandusministrite teha. Sanktsioonide jõustamine otsustatakse kvalifitseeritud häälteenamusega.
„Euroopa Keskpanga juht ei saa selle (reformikava sisaldava - toim.) raporti kõigile punktidele alla kirjutada,“ ütles Trichet' pressiesindaja. „Selles ettepanekus puudub automaatne jõustumine,“ vahendas agentuur Bloomberg.
Tuleval nädalal arutavad eelarvereeglite karmistamist Ülemkogul ELi valitsusjuhid. Ajaleht Financial Times kirjutab täna, et Jean-Claude Trichet palus dokumendile lisada märke, et Euroopa Keskpanga juht reformikava igas punktis ei toeta.
Ka Euroopa Keskpanga juhatusse kuuluv Jürgen Stark nentis intervjuus Saksa ajalehele Welt, et sellisel kujul jäävad reformikavad oluliselt alla sellele, mida pakkus välja Euroopa Komisjon.
Ootamatu meelemuutuse pärast on kriitika all ka Saksamaa kantsler Angela Merkel – siiani oli just Saksamaa rangemate ja poolautomaatsete sanktsioonide eestkostja. Esmaspäeval andis aga Saksamaa järele Prantsusmaa nõudmisele, et sanktsioonide jõustamise üle toimuks esmalt hääletus.
"See on fataalne kompromiss," kritiseeris Merkeli koalitsiooni kuuluvate Vabade Demokraatide kõneisik finantsküsimustes Frank Schäffer. "Sanktsioonid on kas automaatsed, et olla oma nime väärilised, või jäetakse uks pärani samasuguste eelarveprobleemide kordumiseks, millega me täna silmitsi oleme," vahendas tema sõnu Bloomberg.
Saksa aserahandusminister Jörg Asmussen kaitses kokkulepet, öeldes, et see sillutab teed euroala püsiva kriisimehhanismi loomiseks. "Ilma Saksamaa ja Prantsusmaa kokkuleppeta poleks üldse mingit kokkulepet sündinud," ütles ta.
Seotud lood
Tänane Wall Street Journal küsib pikalt keerutamata, milleks Euroopa Liidule uued reeglid, mis peaks ära hoidma Kreeka laadis kriiside kordumise, kui isegi liikmesriigid ise nende toimesse ei usu, ekspertidest rääkimata.
Euroopa Liit plaanib jätta eurotsooni mustade lammaste karistamise liikmesriikide ja mitte automaatselt rakenduvate reeglite pärusmaaks. See-eest lubatakse, et karistused on senisest karmimad ja nende rakendamine kiirem.
Saksamaa kantsler Angela Merkel rõhutas täna Brüsselis algava ELi valitsusjuhtide tippjohtumise eel, et euro stabiilsuse tagamiseks tuleb ELi aluslepingusse sisse viia vajalikud muutused.
Keset turgudel süvenevaid kartusi, et euroala järgmine hädaabi vajaja Kreeka järel on Iirimaa, esitab Euroopa Komisjon täna oma ettepanekud rahaliidu ühiselureeglite rangemaks jõustamiseks.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.