Äsja avalikustatud parima ärikeskkonna edetabeli järgi on Eestis läinud äri ajamine keerulisemaks, enim on aga ettevõtluskeskkonna parandamiseks tehtud viimase aastaga Kasahstanis.
Maailmapanga raporti Doing Business 2011 kohaselt on Eesti ärikeskkonna edetabelis 17. kohal, samal kohal oli Eesti ka aasta tagasi. Raportist selgub, et viimase viie aasta jooksul on ettevõtjate elu muutunud lihtsamaks 85% maailma riikidest. Kõige aktiivsem on ettevõtlust puudutavate paranduste osas viimase viie aasta arvestuses olnud Gruusia, samas kui Eesti on nende väheste riikide seas, kus äri ajamine on viimase viie aastaga muutunud keerulisemaks.
Positiivsena on raportis Eesti puhul välja toodud muudatused pankrotiseaduses, mis suurendab elujõuliste ettevõtete võimalusi ajutine maksejõuetus üle elada. Parim on Eesti seis piiriülese kaubanduse osas, halvem ettevõtte sulgemist ja investorite kaitset puudutavate reeglite osas.
Raportis tuuakse eraldi välja, et Eesti parandas krediidivõimalusi ja muutis täitemenetluse seadustikku. Negatiivse poole pealt seda, et Eestis tõsteti töötukindlustuse osamaksu määra ning käibemaksumäära 18-lt protsendilt 20-le.
Eestist eespool on äriajamise headuselt kõik Skandinaavia maad – Taani (6.), Norra (8.), Soome (13.) ja Rootsi (14.), aga ka Iirimaa (9.) ja Gruusia (12.). Näiteks kui Eestis võtab ettevõtte sulgemine aega kolm aastat, siis Soomes peaks saama korda üheksa kuuga ja Iirimaal kulub vaid neli kuud.
Viiendat aastat järjest juhib parima ärikeskkonna edetabelit Singapur. Järgnevad Hongkong, Uus-Meremaa, Suurbritannia ja USA.
Kriisiaastad on sundinud riike muutma eelkõige pankrotikorraldust. "Finantskriisist kõige enam mõjutatud riigid, eelkõige Ida-Euroopas, on viimase aasta jooksul sisse viinud reforme, mis lihtsustab väikestel ja keskmise suurusega ettevõtetel kriisist taastumist ning töökohtade loomist," ütles üks raporti autoritest Svetlana Bagaudinova.
Samuti on astutud samme selles suunas, et teha kergemaks ettevõtte asutamine, reorganiseerimine ja maksude maksmine, lisas ta.
Globaalses plaanis puudutasid rohkem kui pooled parendustest ettevõtte asutamist, kaubandust ja maksude tasumist. Paljud uuendused käsitlesid ka uusi tehnoloogiaid. "Tehnoloogia muudab hea ettevõtlustava järgimise lihtsamaks, odavamaks ja läbipaistvamaks," kommenteeris raportit Maailmapanga asepresident Janamitra Devan.
Raportist selgub, et Kashastani kõrval on ärikeskkond hästi edasi arenenud Ida-Euroopas ja Kesk-Aasias üldisemalt.
Näiteks Leedu tõusis tabelis kolme koha võrra kohale 23, viies sisse selged reeglid pankrotihaldureid puudutava vastutuse osas. Leedu vähendas korporatiivmakse ning lihtsustas ettevõtte asutamist registreerimistähtaja lühendamisega. Impordi soodustamiseks viidi sisse tollideklaratsioonide elektroonilise esitamise süsteem.
Koha võrra allpool olev Läti kehtestas pankrottide menetlemise kohtuvälise süsteemi ning lühendas protseduurilisi tähtaegu. Ka Läti juurutas elektroonilised tollideklaratsioonid.
Venemaa viis sisse rea seadusi, et parandada kreeditoride õigusi ja pankrotisüsteemi. Lihtsustati ehituslubade saamist, koondades ühte kõik maakasutust puudutavad protseduurid. Venemaa koht edetabelis on aga alles 123.
Ka Ukraina tegi ehituslubadega toimetamise lihtsamaks, viies sisse üleriiklikud ja lokaalsed reeglid, mis peaks mitmed protseduurid muutma sujuvamaks. Lihtsustati maksude tasumist, rakendades käibemaksu jaoks elektroonilist kataloogi. Ühtlasi lihtsustati ettevõtte asutamist, vähendades miinimumkapitali nõuet. Koht edetabelis on 145.
Gruusia osas on positiivsete arengutena üles loetletud lihtsustatud pankrotimenetluse süsteem, muutes sujuvamaks enampakkumiste korraldust. Krediidivõimaluste parandamiseks loodi keskne lisaregister koos elektroonilise andmebaasiga. Ühtlasi tugevdati investorite kaitset, lubades kohtuprotsessi käigus rohkem ligipääsu korporatiivinfole.
Enim on aga ettevõtluskeskkonna arendamiseks viimase aastaga teinud ära Kasahstan, kes parandas ettevõtte alustamise tingimusi, lihtsustas ehituslubade saamist, investorite kaitset ja piiriülest kaubandust. 183 riigi arvestuses liikus Kasahstan tervelt 15 kohta ülespoole, tõustes kohale 59. Kümne enim edenenud riigi seas on veel ka Ruanda, Peruu, Vietnam, Tadžikistan ja Ungari.
Taust
* Doing Business analüüsib seaduseid ja regulatsioone, mis puudutavad ettevõtte elutsüklit, nagu näiteks alustamine, ehituslubade taotlemine, laenu saamine, piiriülene kaubandus, maksud ja ettevõtte sulgemine – kokku on vaatluse all ärikeskkond üheksas kategoorias.* Ei vaadata kõiki ärikeskkonna aspekte, mis on ettevõtete ja investorite jaoks olulised. Nii näiteks on välja jäänud turvalisus, makromajanduslik stabiilsus, korruptsioon, oskuste tase ja finantssüsteemide tugevus.* Raport peaks elavdama poliitilisi debatte ning uurima, kuidas ettevõtte tasemel tehtud eeskirjad mõjutavad majandustulemusi riigi ja rahvusvahelisel tasandil.
Autor: Indrek Kald, Katri Soe-Surén
Seotud lood
Iga-aastaselt riikide ettevõtluskeskkonda hindav maailmapank paigutas Eesti värskes analüüsis 183 riigi seas 24. kohale. Aasta tagasi oli Eesti veel 18. positsioonil.
Tallinna Sadama ASi juhatuse esimees Ain Kaljurand sõnas, et Tadžikistanis veel lepinguid ei sõlmitud, küll aga toimusid edukad kohtumised.
Hoolimata Maailmapanga raporti hinnangust, et Eestis on viimase viie aasta jooksul äriajamine keerulisemaks muutunud, pole kohalikud ettevõtjad muutusi täheldanud.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”