Katusele tuleks ronida vähemalt korra aastas, kui enamik lehtedest on langenud. Katus on vaja puhastada ja kontrollida, et tormides poleks midagi lahti tulnud. Katuse seisukorda kontrollides tuleb jälgida, et katuse vee äravoolukohad ning vihmaveetorud ei oleks ummistunud, korstnakraed, piksevardad ja muud ühenduskohad oleksid vettpidavad ning aluskonstruktsioonid ja aluslaudis poleks kahjustunud.
Tsinkplekk-katuste puhul on oluline katus puhastada just risust, mis võib takistada vee äravoolu. Lehtedesse kogunenud vesi reageerib keemiliselt tsingiga, mille käigus kaob katusekattelt tsingikiht ja väheneb katuse eluiga.
Okstest ja vettinud lehesodist tuleb ära puhastada ka veerennid, mis on heaks kasvukohaks samblale. Kindlasti tuleb kohe tegutseda, kui sammaldunud alasid on juba märgata katusel. Plekk-katuse puhul võib sammaldunud katust puhastada survepesuga, ent seda tuleks teha kuiva ilmaga, et katus saaks kuivada. Puhastamiseks võib kasutada ka harja, ent mitte raudesemeid, mis võivad kahjustada katusekattematerjali.
Plekk-katuste puhul tuleb kindlaks teha ka roostetanud või mõranenud kohad ning kontrollida kinnitusklambreid. Roostega kattunud kohad tuleb terasharjaga puhastada ja kanda peale korrosioonikaitsevärv. Nõnda pikeneb pleki eluiga värvi eluea võrra.
Lamekatust peab hoone omanik puhastama vähemalt kaks korda aastas - kevadel pärast lume sulamist ja sügisel pärast lehtede langemist. Jällegi tuleb seda tööd teha käsitsi pehme tänavaharjaga või luuaga. Terava ja kõva otsaga töövahendeid, näiteks teraskühvlit, ei tohi kasutada. See lõhub katusekattematerjali lihtsalt ära. Kindlasti ei tohi katuselt kokku kogutud risu lükata katusekaevu äravoolutorusse. See võib katuse äravoolutoru ummistada. Vesi ei pääse lamekatuselt enam minema ning hakkab peagi kusagilt konstruktsioonide vahelt sisse voolama.
Enne talve tulekut tasub üle vaadata ka lumetõkked või need puudumise korral paigaldada. Lumetõke peab kaitsma inimesi katuselt hooga alla libiseva lumemassi eest, aga samuti säästma ripprenne lumelaviini ülekoormuse eest. Rohkem kui 8meetriste viilukülgede katuste puhul on soovitav paigaldada kaks lumetõket. Esimene räästast ligi meeter ülespoole, teine 3-4 meetrit harjast allapoole. Nii ei suuda varisev lumelaviin koguda liiga suurt hoogu ega massi. Lumetõke peab olema vähemalt sissepääsude ja katuseakna kohal. Soovitav on lumetõke ka siis, kui katuste tasapindade vahe on üle meetri, siis ei lõhu langev lumelaviin alumist katust.
Seotud lood
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.