Eesti Maksumaksjate Liidu juhatuse liikme Lasse Lehise sõnul on paljud inimesed loobunud FIE-na tegutsemisest (või tegutsevad mitteametlikult) just sellepärast, et neil on väike sissetulek ja neile käib üle jõu sotsiaalmaksu avansiliste maksete tasumine.
IRL toetab ideed lihtsustada FIEde elu, kehtestades tegevusloamaksu. Reformierakond aga arvab, et piisab aruandluse lihtsustamisest. Kelle ettepanek on mõistlikum?
"Meie arvates võiks alustada sellest, et langetada sotsiaalmaksu kuumäär 4350-lt kroonilt 2008. aasta tasemele ehk 2700-le kroonile ja maksustada seda ainult 13% määras ehk ravikindlustuse osaga. See tähendaks aastas 4212 krooni tasumist praegu nõutava 17226 krooni asemel. Sellest oleks palju abi. Samuti võiks endised töötud esimeste tegevusaastate jooksul sotsiaalmaksukohustusest täielikult vabastada ja tagada neile riigi kulul ravikindlustus," rääkis Lehis.
Tegevusloamaksu kui ühe alternatiivi väikese käibega ettevõtjatele võiks võtta arutusele järgmise meetmena, lisas ta. "See vajaks ilmselt natuke läbimõtlemist ja sõnastuse viimistlemist, aga on täiesti teostatav. Midagi sarnast on Eestis 1990. aastate alguses olnud ja on kasutusel paljudes välisriikides. Mis puudutab Reformierakonna ettepanekut, siis mulle tundub, et ettepaneku autor ei tea midagi FIE ja osaühingu raamatupidamise erinevustest, sest suurem osa FIE-dest deklareerib juba 10 aastat oma tulusid ja kulusid e-maksuameti kaudu ja enam lihtsamaks seda küll eriti teha ei anna. Või ma lihtsalt ei saanud aru, mida nad välja pakkusid. Me teame, et justiitsministeerium on moodustanud töögrupi, mis peaks koostama ettepanekuid FIE tegevust soodustavate seadusemuudatuste väljatöötamiseks. EML kavatseb sellele töögrupile ka oma ettepanekud esitada," selgitas Lehis.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.