2009. aastal pankrotistus viis reisifirmat, sel aastal on neid juba 12. Kuid ikka veel peibutavad reisikorraldajad turiste viimase hetke pakkumistega, kus nädalase reisi hind on 3900-4900 krooni.
TEZ Touri juhi Tatjana Arhipova sõnul on olukord turismiturul odavate pakkumiste külluse tõttu kriitiline. "Elavnemine ei pruugi alati tähendada positiivset tulemust. Kahjuks ei pannud TopToursi pankrotistumine turiste tegema järeldusi ja nad jätkavad odavate reiside otsimist, ignoreerides asjaolu, et reisikorraldaja ei saa lõpmatuseni müüa reise alla omahinna," rääkis ta.
Turismivaldkonnas on kriisi lõpust vara rääkida, lisas Arhipova. Tema sõnul paraneb olukord, kui Eesti turule jääb neli suuremat reisikorraldajat.
Sama arvu pakub välja Ljuna Toursi osanik Ljudmila Kasjan. "Eesti on väike riik ja ausalt reisikorraldajad siin töötada ei saa. Seega tekib ebaaus konkurents, mis tirib reisihinnad alla, mis omakorda viib pankrottideni. Ei saa jätkata lennukite täitmist viimase hetke pakkumiste abil," selgitas ta.
Kasjani sõnul oli TopToursi pankroti üks põhjus reiside müük alla omahinna, tegevuse lõpetanud Travel In aga oli orienteeritud liiga kallitele sihtkohtadele.
Ka Estraveli juhatuse liige Anne Samlik leiab, et kõige suurem probleem on reiside müük alla omahinna. Selle põhjuse tõi ta välja, rääkides TopToursi pankrotistumisest.
Novatoursi juhi Andre Uustali kinnitusel on paljud reisikorraldajad sunnitud konkurentsivõime säilitamiseks müüma Eestis reise alla omahinna. "Novatoursi kaks aastat tagasi koostatud firmade konsolideerumise ja turult kadumise prognoos osutus õigeks. Konsolideerumine jätkub ning turult võib kaduda veel mõni väiksem firma," rääkis ta.
Uustal lisas, et tšarterreiside turule jäävad usaldusväärsed rahvusvahelised reisikorraldajad, mis lubab säilitada terve konkurentsi 2-3 juhtiva ettevõtte vahel.
Union Traveli juhi Viktoria Lõndina sõnul mõjub vähene reisikorraldajata arv turule tervendavalt, kuigi kliendid kaotavad. "Hinnad tõusevad ja nii odavalt enam hakkama ei saa. Kui müüa reise 2990 krooni eest, siis võib iga reisikorraldajat oodata TopToursi saatus," märkis ta. "Kellelegi olid odavad pakkumised kasulikud, kuid kannatada said inimesed. Kõik tuli bumerangina tagasi," ütles Lõndina.
Kersti Kont, turismifirmade liidu juht
Reisikorraldajale on kasulik väga odavalt müüa ainult reiside üksikuid viimaseid kohti kahjude minimeerimiseks. Praegu on turul kaheksa reisikorraldajat. Kui aga peaks juhtuma, et Eesti turule jääb 2-4 reisikorraldajat, siis sellega konkurents ikkagi ei kaoks. Monopoli tekkimisse reisikorraldusturul ma ei usu.
Igor Sumarok, pankrotis TopToursi võlausaldajate esindaja
Tänavu mais jõustus seadus, mis nõuab reisifirmadelt suuremaid tagatisi. Paljud lõpetasid tegevuse, kuna neile käis uus tagatis üle jõu.
TopToursi kliendid ja vahendajad kaotasid raha, kuna riik ei kontrollinud õigel ajal firma finantsolukorda. Samuti olid mängus firma juhatuse mahhinatsioonid.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.