Kui maksumaksjal oleks võimalus maksuraha suunata, siis laiendaks see demokraatiat ning võtaks poliitikutelt võimaluse rahadega oma suva järgi tegutseda, arvas Infotark ASi omanik Jüri Ross.
„See oleks huvitav ja andekas demokraatia samm ning igatahes on idee väärt, et selle üle diskuteerida,“ rääkis Ross.
Rossi hinnangul on see demokraatia laiendamine, kuna inimesed saavad ise otsuseid vastu võtta. „Rahajagajaid poliitikuid ei ole sel juhul enam vahel. Nemad jagavad tihtipeale raha kas oma sõpradele või mingisugusele kogukonnale või vastavalt oma hobidele,“ selgitas Ross.
See on nagu rahaga hääletamine ühes või teises suunas, mis on riigile või antud riigi inimestele vajalik, lisas ta.
Kui oleks võimalus ise oma maksuraha suunata, siis panustaks Ross haridusse. Tuleviku Eesti edusammud sõltuvad haridusest, põhjendas ta.
Tänane päevaküsimus on ajendatud Valdo Kalmu poolt tehtud ettepanekust, et igal eraisikust maksumaksjal võiks olla võimalus 10-15% ulatuses ise otsustada, millisele valdkonnale ta riigile makstud maksud soovib suunata.
Seotud lood
Suur mass maksumaksjaid ei ole väga haritud inimesed ja nad ei oska oma maksudest laekuvat raha vajalikesse valdkondadesse suunata, arvas ABC Grupi omanik Jüri Vips.
Igal maksumaksjal võiks olla võimalus 10-15% ulatuses ise otsustada, millisele valdkonnale nad riigile makstud maksud suunaksid. Sellise ettepaneku tegi Eesti Telekomi juht Valdo Kalm.
Kui kodanik saaks maksuraha ise suunata, siis tekiks võimalus oma eelistusi ka rahaliselt toetada ja see oleks igati positiivne, rääkis riigikogu liige ja ärimees Toomas Tõniste.
Eesti suurimatest maksumaksjatest ettevõtete juhid on arvamusel, et riik on maksumaksja raha kulutades käitunud üldjoontes mõistlikult.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.