Närviliseks on olukord Egiptuses teinud maailma naftaturu – Egiptus pole ise küll suur nafta tootja, kuid on oluline transiidiriik. Suessi kanali ning selle kõrval jooksva Sumedi torujuhtme kaudu transporditakse USA energiaministeeriumi hinnangul päevas üle kahe miljonit barreli toornaftat USA ja Euroopa turgudele, mis moodustab kokku ca 2,5% maailma naftatoodangust.
„Kui naftatarned Egiptuse kaudu katkeks, mõjutaks see väga tuntavalt Euroopa varustamist ja nafta hinda,“ ütles ajalehele Wall Street Journal Abu Dhabi energiauuringute keskuse Petroleum Institute professor Dalton Garis.Nafta hind kerkis eile kartuses, et valitsusevastased protestid Egiptuses võivad levida ka teistesse piirkonna naftariikidesse. New Yorgis oli nafta hind eile märtsi lepingutes 89,72 dollarit barrel, Londonis kerkis Brenti toornafta hind Bloombergi andmeil 98,89 dollarile barrel.
Naftat eksportivate riikide ühenduse OPEC peasekretär Abdalla el-Badri kinnitas eile, et vajadusel on organisatsiooni liikmesriigid valmis tootmist suurendama. „Ma ei arva, et olukord on kontrolli alt väljas,“ ütles Abdalla el-Badri, mööndes, et torujuhtme sulgemine põhjustaks turul defitsiidi. „Kui reaalne puudus tekib, tuleb tootmist suurendada,“ ütles ta.Investeerimispank Goldman Sachs kriisi leviku riski siiski väga suureks ei hinda, märkides, et Pärsia lahe koostöönõukogu riikides, kelle hulka kuulub ka maailma suurim toornafta eksportija Saudi-Araabia, on valitsused suhteliselt stabiilsed ja populaarsed.
„Jõukama elujärjega koostöönõukogu riikides on probleemid vähem tõenäolisemad kui vähem jõuka Põhja-Aafrika riikides,“ kirjutas panga analüütik Jeffrey Currie oma hinnangus.Eile ütles Saudi-Araabia naftaminister Ali Al-Naimi, et optimaalne hind jääb vahemikku 70-80 dollarit barrel.
Kõigutada võib Egiptuses toimuv nafta kõrval ka muu toorme maailmaturu hinda. Egiptus on maailmas suurim nisu importija ning oluline puuvilla tootja. Lühiajaliselt on rahutustest tuge saanud ka kulla hind, mis maailmamajanduse kasvuväljavaadete paranedes on viimasel ajal rekorditelt taandunud. „Ostuhuvi kasv riski maandamiseks jääb ilmselt ajutiseks,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg VTB Capitali analüütik Andrei Krjutšenkov. „USA makronäitajad suruvad kulda alla.“
Mitmed välisfirmad on rahutuste eest oma töötajad evakueerima asunud või tootmise peatanud. Saksa autotootja Daimler AG teatas eile, et seiskab ajutiselt töö Egiptuse tehases. Sama teevad Jaapani Nissan, Hollandi õlletootja Heineken ning toiduainetehiid Unilever. Nokia Siemens alustas 400 töötaja evakueerimist ning oma töötajaid on riigist välja toimetamas ka naftakompaniid Lukoil, Shell, BP ja teised firmad.
Egiptuse muidu killustunud opositsioon on koondunud Nobeli rahupreemia laureaadi Mohamed ElBaradei seljataha, kelles nähakse parimat võimalust 30 aastat võimul olnud Mubaraki kukutamiseks. Presidendi poolt eile ametisse nimetatud uued ministrid pingeid maha ei võtnud. Rahva silmis on tegemist sama korruptiivse surverežiimi esindajatega, kelle vastu läinud nädalast saadik on protestitud. Siiani valitsuse poolele hoidnud Egiptuse armee tugevdas eile tänavatel oma kohalolekut.
Börsid surve all