Suurema kärata läks poorbetoontoodete tootja AS Aeroc välismaiselt suurinvestorilt taas Eesti ettevõtte asutajate kätte.
Vene ehitusmaterjalide gigandi LSR Groupi ning Jazeps Paplavskisele kuuluva Yaiko 4,3 miljoni eurone tehing mahtus Balti riikide mulluse 20 suurema ülevõtutehingu sekka.
„LSR uuenenud strateegia kohaselt ei kuulu Baltimaad ning Skandinaavia riigid LSR sihtturgude hulka. Samas meile on see piirkond ajalooliselt olnud koduturuks,“ selgitas Jazeps Paplavskise poeg ja Aeroc Internationali juht Ivar Paplavskis ülevõtutehingu tagamaid. „Finantsiliselt oli tegemist omavaheliste nõuete tasaarveldamisega,“ lisas ta.
Möödunud aasta lõpuks leppisid LSR Group ja Yaiko kokku, et LSR kasutab Aeroci kaubamärki Venemaal ja Ukrainas, jätkates kahe tehasega Ukrainas ja tehasega Peterburis. Paplavskistele jäid poorbetoontoodete tehased Lääne-Virumaal Kunda lähedal ja Riia külje all Saulkalnes. Oma toodangu müüvad nad seejuures Balti riikides ja Skandinaavias.
Nüüd plaanib Aeroc International taastada kriiseelseid tootmis- ja müügimahte. Järgmise viie aasta eesmärgiks on saavutada kaks kolmandikku kriisieelsest mahust Balti riikides ja Skandinaavias, ütles Paplavskis.
ttevõtte jagunemise tõttu ei ole Aeroc Internationali 2009. ja 2010. aasta konsolideeritud tulemused võrreldavad. „Meie tänaste põhiturgude ehk Balti ja Skandinaavia regiooni käive moodustas 2009. aastal 4,9 miljonit eurot, vastav number 2010. aastal oli 5,8 miljonit eurot. 2011. aastaks planeerime selles regioonis 7,3 miljoni eurost käivet ning positiivset rahavoogu,“ täpsustas Paplavskis. „2011. aasta esimese kvartali tulemused kinnitavad seda prognoosi.“
Paplavskis lisas, et Aeroc Internationali kontserni 2008. ja 2009. aasta tulemustele avaldas olulist mõju ülemaailmne finantskriis ja sellest tulenenud ehitusmahtude vähenemine.
„Suur osa Aeroc Internationali kahjumist oli seejuures tingitud Ukraina tehaste ehituse ning omandamise kuludest, sh Ukraina grivna devalveerimisest,“ rääkis Paplavskis. „Omanikevahetuse ning ettevõtte jagunemisega seotud tehingute tulemusel vastab Aeroc International ASi omakapital 31.12.2010 seisuga seaduses sätestatud nõuetele.“
„Ehitussektori märkimisväärsest taastumisest tervikuna on küll veel vara rääkida, kuid samas on meil kõigis piirkonna riikides oluline arengupotentsiaal ka praeguses turusituatsioonis,“ lisas Paplavskis. Vaatamata sellele peab Aeroc oma positsiooni märkimisväärselt heaks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Poorbetoontoodete valmistaja ja müüja Aeroc International AS ostis Jämerä kaubamärgi.
Möödunud aastal tehaseid ja turge jaganud poorbetoonplokkide tootja Aeroci omanik Aeroc International AS jäi 2,35 miljoni euroga (36,9 miljoni krooniga) kahjumisse, aasta enne seda oli kahjum 0,66 miljonit eurot (10,4 miljonit krooni).
Rahvusvahelisele börsifirmale kuuluv Aeroc International lunastas eile tähtaegselt ja nominaalhinnaga võlakirjad neile umbes 30 protsendile investoritele, kes pool aastat varem ei nõustunud oma võlakirju soodushinnaga ettevõttele tagasi müüma.
Aeroc International laiendab tegevust
Ukrainas, avades järgmise aasta algul uue tootmisliini Obuhhivis asuvas tehases.
Aeroc ostab ka suurema osa tehase aktsiatest.
Haritava maa hinnakasv on ületanud pensionifondide tootlust pea kümnekordselt, selle tõus on ületanud ka Tallinna börsiindeksit. Järgnevas analüüsis näitame nii eluruumide, metsa, põllumaa, kulla, aktsiate kui ka pensionifondide hinnamuutusi viimastel aastakümnetel.