Kuigi aasta teine pool peaks tooma reaalpalga kasvu jääb see Swedbanki makroanalüütik Annika Paabuti sõnul pisikeseks.
"Reaalpalga kasvu ootame juba aasta teisel poolel. Meie hinnangul jääb reaalpalga kasv sellel aastal üsna pisikeseks, umbes 1,6%," ütles Paabut ja lisas, et järgmisel aastal aga kasvavad palgad juba märksa kiiremini ning ühtlasemalt erinevate sektorite lõikes.
"On selge, et ettevõtted on juba praegu silmitsi olukorraga, kus töökäsi napib ning äride tulemused paranevad. Kasvanud nõudlus ja sissetulekud võimaldavad ettevõtetel rohkem töökohti luua, mis omakorda peaks kaasa tooma ka reaalpalga kasvu. Muidugi sõltub see ka palgasaajate struktuurist ning sellest milliseid töökohti luuaks," selgitas Paabut.
Tema sõnul oli esimeses kvartalis olnud keskmise palga kasv ootuspärane, kuigi üllatuse valmistas vaid boonuste ja lisatasude kiire kasv. "Lisatasude kasvu taga on ilmselt juba eelmisel aastal aset leidnud äritulemuste paranemine paljudes ettevõtetes, mistõttu otsustasid need ettevõtted oma töötajaid heade tulemuste eest premeerida," lisas analüütik.
Samas tasub rõhutada, et palgakasvud erinevate tegevusalade lõikes on samuti mõnevõrra üllatavad, kuid siin ilmselt on tegu ka palgasaajate struktuuri muutusega, märkis Paabut. Ta lisas: "nimelt on ilmselt märkimisväärselt kahanenud osa-ajaga töötajate osakaal, mis omakorda kahandab palgakasvu kiirust."
Seotud lood
Rahandusministeeriumi sõnul jätkub sarnane keskmise palga kasvutempo ka järgmistes kvartalites ning esimese kvartali ootusi ületanud majanduskasv tagas ka prognoositust kiirema palgakasvu.
Ametiühingute Keskliidu esimehe Harri Taliga sõnul on keskmise palga statistika ja OECD uute prognooside taustal raske õigustada alampalga praegust taset.
I kvartalis tõusis keskmine palk ja suurenesid ebaregulaarsed preemiad. Brutokuupalk tõusis neljandat kvartalit järjest.
Baltic Heating Systems OÜ ja Kliimaseade OÜ juhatuse liikme ja omaniku Alar Suuväli sõnul ei ole ta oma ettevõttes palku tõstnud ning palgatõus sõltub edaspidi müügist.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.