Ametiühingute Keskliidu esimehe Harri Taliga sõnul on keskmise palga statistika ja OECD uute prognooside taustal raske õigustada alampalga praegust taset.
“Keskmine palk tõusis juba neljandat kvartalit järjest, kasvab nii majandus tervikuna kui ka hõivatute arv. Samal ajal aga on kümnendat kvartalit languses inimeste tegelik ostujõud ehk reaalpalk. See tähendab, et töötajad peavad tungivamalt nõudma oma töötasu suurendamist,” kinnitas Taliga.
Tema sõnul näitavad positiivsed arengud ka seda, et alampalga tänast taset ei ole enam kuidagi võimalik õigustada. “Ametiühingud on korduvalt rõhutanud, et 278 euro suurune alampalk on alates selle kinnitamist 2008. aastal kaotanud juba ligi viiendiku oma ostujõust. Oleme jätkuvalt seisukohal, et see ei võimalda enam isegi elementaarset toimetulekut, rääkimata näiteks laste kasvatamise ja harimisega ning kasvõi minimaalsel tasemel kultuuri tarbimisega seotud kulutuste katmist,” tõdes Taliga.
“Alampalga tänasel tasemel hoidmine tähendaks igasuguse majandusloogika eiramist ja suruks selle saajad veel sügavamasse vaesusesse. Seetõttu oleme teinud ettepaneku tõsta töötasu alammäär 325 euroni ja loodame selles küsimuses tööandjate valmidusele konstruktiivseks koostööks,” lisas Taliga.
Seotud lood
Rahandusministeeriumi sõnul jätkub sarnane keskmise palga kasvutempo ka järgmistes kvartalites ning esimese kvartali ootusi ületanud majanduskasv tagas ka prognoositust kiirema palgakasvu.
Kuigi statistikaamet teatas täna, et keskmine brutokuupalk tõusis 2010. aasta I kvartaliga võrreldes kõige enam elektrienergia tegevusalal, ei ole Eleringis viimastel aastatel palku tõstetud.
I kvartalis tõusis keskmine palk ja suurenesid ebaregulaarsed preemiad. Brutokuupalk tõusis neljandat kvartalit järjest.
Kuigi aasta teine pool peaks tooma reaalpalga kasvu jääb see Swedbanki makroanalüütik Annika Paabuti sõnul pisikeseks.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”