Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso möönis täna tehtud kirjalikus avalduses, et arengud Hispaania ja Itaalia võlakirjaturul teevad teda väga murelikuks.
Barroso toonitas, et Itaalia ja Hispaania eelarve- ja majanduse põhinäitajad taolisi arenguid ei õigusta ning et pigem on turgudel tekkinud pingete allikaks kahtlused, kas Euroopa ikka suudab kriisi leviku pidama saada. Probleem on süsteemne.
Viimast tunnistasid euroala valitsusjuhid 21. juulil toimunud tippkohtumisel ning nii lepiti seal lisaks Kreeka uuele abipaketile kokku ka meetmed rahaliidu vastupidavuse tõstmiseks, märkis Barroso. Eelkõige muudeti efektiivsemaks euroala päästefondi EFSF kasutamist, andes sellele rea lisafunktsioone kriisi ennetamiseks.
„Nüüd on oluline, et me kõik selle kiiresti ellu viime, milles valitsusjuhid kokku leppisid, ning saadame sellega selge signaali euroala valmisolekust tõrjuda võlakriisi meetmetega, mis on vastavuses olukorra tõsidusega,“ ütles Barroso.
Töö tehniliste detailidega on Barroso sõnul juba käimas ning viiakse lõpule nii kiiresti kui võimalik. Osad uued abinõud tuleb kinnitada ka euroala riikide parlamentides. Barroso ütles, et läkitas täna euroala riikide valitsusjuhtidele kirja, milles kannustab neid viivitamatult vajalikud sammud ära tegema.
Täna avaldas Itaaliale toetust ka riigi rahandusministri Giulio Tremontiga telefonitsi vestelnud komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn.
"Volinik Rehn kinnitas, et on jätkuvalt veendunud, et minister Tremonti ja Itaalia ametivõimud teevad kõik vajaliku, et pöörata riigi majandus uuesti kiirema kasvu kursile ning kindlustada eelarvedefitsiidi vähenemine," teatas Euroopa Komisjon tänases avalduses.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Itaalia rahandusminister Giulio Tremonti pidas täna kriisikõnelusi eurogrupi juhi Jean-Claude Junckeriga, samal ajal kui turgudel jätkus raha pagemine Itaalia aktsiatest ja võlakirjadest.
Sel nädalal uuesti tuld võtnud euroala võlakriis, mis noolib suurriike Itaaliat ja Hispaaniat, sunnib rahaliidu riike aasta eest loodud päästefondi kordades suurendama.
Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy peavad täna pärastlõunal telekonverentsi, et arutada euroala süvenevat võlakriisi.
Itaalia kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus kerkis täna rekordile, kui turgudel süvenesid kartused, et euroala võlakriis on kontrolli alt väljumas.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.