Ehkki praegu on keeruline kõiki mõjusid hinnata, saab üldistavalt öelda, et Euroopa Komisjoni plaan leevendada võlakriisi finantstehingute maksustamisega pärsib ELi arengut muu maailmaga võrreldes, leiab Swedbank.
Jose Manuel Barroso kolmapäevast ettekannet europarlamendis kommenteerib Swedbanki finantsdirektor Eestis Heiki Raadik.
Komisjon on teinud ettepaneku sellise maksu kehtestamiseks ja nüüd hakatakse seda arutama Nõukogu ja Parlamendi töögruppides, kuhu saab sisendit anda ka Eesti vabariik. Kuivõrd tegemist on uute maksude kehtestamise ideega, mis pole veel ka lõplikult formuleerunud, on keeruline kõiki mõjusid ka hinnata. Tegemist on kindlasti teemaga, mida tuleks enne üheksa korda mõõta ja üks kord lõigata ehk eelnev mõjude adekvaatne hindamine on väga oluline, sest majanduskeskkonnale pärssivaid mõjureid tekitada poleks mõistlik. Tuleb analüüsida, kuidas mõjub EL-i siseturule kehtestatud maks väljastpoolt vaadatuna ning üldistavalt saab öelda, et kui tehingutele tekiks täiendav maks, suurendaks see kindlasti vastava tehingu kulu. Aga loodame, et Euroopa Komisjon ja liikmesriigid selgitavad välja ja kaaluvad tõsiselt võimalikke mõjusid ning langetavad otsused, mis siseturule positiivselt mõjuvad.
Seotud lood
Euroopa Liidu rahandusministrid on Euroopas finantstehingute maksustamise suhtes väga erinevatel seisukohtadel, näitas tänane debatt rahandusministrite kohtumisel Brüsselis.
Euroopa Komisjoni maksunduse ja tolliliidu ning auditi ja pettusevastase võitluse voliniku Algirdas Shemeta arvates on viimane aeg, et finantssektor annaks oma osa riigi rahanduse toetamiseks.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”