Euroopa Keskpank nõudis Itaalialt ulatuslikke reforme ja eelarvekärpeid, enne kui nõustus augustis laiendama oma tugiostude programmi ka Itaalia riigivõlakirjadele.
Itaalia võimud on kirja olemasolu möönnud, kuid pole seni selle sisu avalikustanud. Kirjale on alla kirjutanud Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet ja Itaalia keskpanga juht Mario Draghi, kellest saab oktoobri lõpus Trichet' mantlipärija.
Euroopa Keskpank kirja sisu meedias avaldamise järel kommentaari ei andnud, vahendab Reuters.
Kirjas manitsevad Trichet ja Draghi tavatult otsekoheselt peaminister Silvio Berlusconit tõsistele reformidele. Need puudutavad avalike teenuste konkurentsile avamist, palgakokkulepete süsteemi reformi, tööturu paindlikumaks muutmist ning sügavamaid kärpeid eelarves.
Kui kirja sisu Itaalias lekkis, vallandus sellest riigis terav poleemika – kuidas võib keskpank suveräänsele riigile selliseid ettekirjutusi teha!
Kirjas seisab, et valitsus peaks eesmärgiks seadma eelarvedefitsiidi vähendamise ühe protsendipunkti võrra 2012. aastal, et eelarve esialgselt plaanitust aasta varem, 2013. aastal, tasakaalu saada. Seda peamiselt kärbete abil.
"Usume, et valitsus vajalikud meetmed ellu viib," ütlevad Trichet ja Draghi kirja lõpetuseks.
Mitmeid nädalaid väldanud vaidlemiste järel võttis Berlusconi valitsus septembri alguses vastu 60 miljardi euro suuruse säästukava, mis sisaldab ka kirjas nimetatud meetmeid. Viis, kuidas kava lõpuks mitmete muudatuste ja paranduste järel lõpuks paika sai, pälvis palju kriitikat.
Itaalia valitsuse teatel suudab riik eelarve 2013. aastaks tasakaalu saada, kuid tuleva aasta defitsiit tuleb kirjas nõutud 1%st kõrgem ning kulude vähendamise asemel kaetakse puudujääk pigem maksude tõstmisega.
Teised meetmed, mida Euroopa Keskpanga kiri nimetab – sh pensionireformid, avaliku sektori palkade kärpimine ja tööturu paindlikumaks muutmine – on kas rakendamata või rakendatud vaid osaliselt.
Trichet on püüdnud kirja tähtsust pisendada ja eitanud kokkulepet keskpanga ja Itaalia valitsuse vahel, kuid keskpank hakkas tugioste tegema vaid loetud päevad pärast kirja teele saatmist. Enne keskpanga sekkumist kerkisid Itaalia pikaajaliste võlakirjade tootlused juba 6% piirist kõrgemale.
Turud püsivad aga närvilised. Sellest annab märku nii agentuuri S&P reitingukärbe kui eilne võlakirjaoksjon, kus võlakirjade tootlus kerkis 5,86%-le.
Kirjas nendib Euroopa Keskpank, et panga nõukogu on arutanud turgudel kujunenud olukorda, mille on tinginud investorite mure selle üle, kuidas valitsus krooniliselt aeglase majanduskasvu tingimustes suure võlakoormaga toime suudab tulla.
"Panga nõukogu leiab, et Itaalia valitsuse kiire tegutsemine on investorite usalduse taastamiseks hädavajalik," ning et vaja on "rakendada kaalukaid meetmeid majanduse potentsiaalse kasvutempo kiirendamiseks".
Keskpank kutsus üles kohalikke avalikke teenuseid ja mitmeid n-ö suletud erialasid konkurentsile avama.
Itaalia valitsusel valmib praegu eelnõu infrastruktuuri investeeringute suurendamiseks. Eile algatas majandusminister Giulio Tremonti diskussiooni riigile kuuluva kinnisvara müügist, millest riik võiks saada 25-30 miljardit eurot. Täiendavad kümme miljardit oleks võimalik saada CO2 kvootide müügist.
Keskpanga soovitusele tööturu paindlikumaks muutmiseks on Itaalia valitsus reageerinud sellega, et lihtsustanud palgakokkulepete sõlmimist tsentraalse süsteemi asemel ettevõtete tasandil. Samuti tehakse ettevalmistusi töötuskindlustuse süsteemi sisseviimiseks.
Eelarve poolel ärgitas kiri Itaalia valitsust ajas lähemale tooma juba kavandatud meetmeid eelarvepuudujäägi vähendamiseks. Samuti läbi viima pensonireforme, vähendama avaliku sektori töötajate arvu ja palgataet. Ka ärgitas keskpank valitsust kehtestama automaatset defitsiidi vähendamise mehhanismi, mis korvaks kõrvalekalded seatud eesmärkidest, ning laenuvõtmist rangelt kontrollima nii kesk- kui kohalikul tasandil.
Seotud lood
Itaalia neljapäevast võlakirjaemissiooni saatis samahästi kui läbikukkumine.
Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet toonitab täna Itaalia majanduslehes Il Sole 24 Ore avaldatud intervjuus, et peaminister Silvio Berlusconi poolt läinud kuu algul avalikustatud säästukava elluviimine eelarve tasakaalustamiseks on „äärmiselt oluline“.
Euroopa Keskpank teatas, et hakkab aktiivselt ellu viima oma võlakirjade tugiostude programmi, mis tähendab appiminekut Hispaaniale ja Itaaliale.
Itaalia ajalehed kirjutavad, et ametist väsinud peaminister Silvio Berlusconi võib veel enne aasta lõppu ametist tagasi astuda.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”