Reitinguagentuur Fitch kärpis täna Hispaania ja Itaalia pikaajalise võla reitinguid, viidates taaskord eurotsooni võlakriisile, kirjutab uudisteagentuur Reuters.
Itaalia pikaajalise võla reiting on nüüd senise AA- asemel A+ ja Hispaanial AA+ asemel AA-. Mõlema riigi reitingu väljavaated on negatiivsed.Nii Hispaania kui ka Itaalia sõltuvad Euroopa Keskpangast, mis on nende riigivõlga kokku ostnud, et vältida tulususe tõusu liiga kõrgele tasemele. Pärast reitingu alandamist kukkus euro kurss nii jeeni kui ka dollari suhtes.
Hispaania valitsuse esindaja ütles kommentaariks, et riik austab agentuuri otsust, kuid ei nõustu sellega. Hispaania valitsus on viimasel ajal rakendanud karme kärpeid oma kulutuses, kuid suur osa riigi võlast on ka Hispaania autonoomsete regioonide arvel, mis on kärbetega alles poole peal.
Itaalia välisminister Franco Frattini sõnas aga, et reitingu langetamist oli oodata, lisades et turud ei hooli enam eriti, mida otsustab Fitch, Moody’s või keegi kolmas.
Fitch ütles on pressiteates ka, et jätab Portugali pikaajalise reitingu väljavaate negatiivseks, lisades, et võib neljandas kvartalis praegust BBB- reitingut veelgi alandada.
Autor: Maarja-Liis Mitri
Seotud lood
USA börside peamised aktsiaindeksid lõpetasid reedel languses, kui reitinguagentuur Fitch teatas järjekordsest reitingulangetusest, süstides turgudesse ettevaatlikkust. Nädala kokkuvõttes jäid indeksid siiski plussi.
Viidates suurenevale tõenäosusele, et riigiabi hädas pankadele tulevikus väheneb, otsustas täna Moody's Investors Service alandada 12 Suurbritannia finantsinstitutsiooni reitingut.
Pärast 12 Inglismaa panga reitingu kärpimist teatas Moody's, et on alandanud ka üheksa Portugali panga reitingut.
Kreeka Kreekaks, kuid euroala suurimad hirmud on seotud Itaaliaga, mille päästmine käiks praegustele euroala abimehhanismidele üle jõu.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.