Masinaehituse sektoris on Soomes tööd piisavalt ja seisakut ettevõtjad seal ei näe, rääkis tootmisega tegeleva Nova Production OÜ juhatuse esimees Karel Saar.
„Need Soome ettevõtjad, kellega meie kokku puutume, on hetkel rahulikud,“ vastas Saar Äripäeva päevaküsimusele, millised meeleolud valitsevad hetkel Soome ettevõtjate seas.
Praegu räägitakse 2012. aasta töödest ja seal pole Saare kinnitusel märke, et oleks tagasilööke ja hirmu tunda. „Nii palju kui mina olen uurinud, siis öeldakse, et tööd on piisavalt. Korraks oli võib-olla isegi liiga palju, aga seisakut nad hetkel ei näe,“ märkis Saar.
Samas tõdes ta, et masinaehituses ja merenduses käivad asjad teises intervallis kui näiteks ehituses.
Hetkel on ettevõtte projektid minemas Kasahstani ja Egiptusesse ning need on Saare kinnitusel palju seotud maavaradega. Maavarade kaevandamine on täna kallis ja sellepärast seal tööd jätkub, arvas Saar.
See, mis järgmistel aastatel juhtuma hakkab, on juhi hinnangul kohvipaksult ennustamine. Ta avaldas lootust, 2008. aasta tasemele olukord ei lange.
„Meil on enda projektid, ise projekteerime ja toodame ning see portfell maandab riske, kui meil pole Soomes ega Rootsis tööd,“ lausus Saar lisades, et kui karta tootmismahtude vähenemist, siis pigem 2012. aasta lõpus ja 2013. aastal.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Soomlased on hetkel äraootaval seisukohal ja see ebaselgus muudab keeruliseks ka meie investeerimisplaanide tegemise, rääkis elektriseadmete valmistamisega tegeleva Konesko ASi juhatuse esimees Mart-Järvo Hirtentreu.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.