Itaalia peaminister Silvio Berlusconi astus eile õhtul ametist tagasi. Enne Berlusconi tagasiastumist võttis Itaalia Saadikutekoda uue säästukava.
Berlusconi kauaoodatud tagasiastumine vallandas Itaalias eufoorialaine. „Kogu Roomas on inimesed tänavatel,“ kirjutas Spiegel Online. Juba kella 20 paiku õhtul täitusid tänavad presidendipalee ümbruses Berlusconi vastastega, kes skandeerisid „mafioosod“, „vangla“ ja „aitab“. Pisut enne 22 oli aeg niikaugel, et Berlusconi esitas president Giorgio Napolitanole tagasiastumispalve, mille viimane ka vastu võttis.
Laupäeval enne Berlusconi tagasiastumist kiitis parlamendi saadikutekoda laupäeva õhtul heaks reformi- ja säästupaketi, mida nõuavad Itaalialt Euroopa Liit ja Rahvusvaheline Valuutafond. Berlusconi oli meetmete vastuvõtmise parlamendi mõlemas kojas seadnud oma tagasiastumise eeltingimuseks.
Säästupakett näeb muuhulgas ette riigivarade müüki, bürokraatia ja konkurentsi takistavate meetmete kaotamist, aga ka uute töökohtade loomist.
Berlusconi tõenäoliseks järeltulijaks üleminekuvalitsuse eesotsas saab olema endine Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik ja tunnustatud majandusprofessor Mario Monti.
Mitmed analüütikud arvavad siiski, et Monti ees seisab võimatu missioon tulla toime poliitiliste parteide vahel valitsevat ideoloogiliste lõhedega. "Me usume, et Itaalia on jõudnud punkti, kust ei ole enam võimalik tagasi pöörduda ning et Itaalia on sunnitud 2012. aasta alguses läbi tegema kontrollitud võlgade restruktureerimise," tsiteeris Financial Times Roubini Global Economicu raportit "Itaalia: Liiga vähe, liiga hilja."
Autor: Katri Soe-Surén
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Itaalia peaminister Mario Monti andis laupäeval märku, et kavatseb ametist tagasi astuda, vahendas agentuur Bloomberg.
Mario Monti, kes hakkab juhtima Itaalia nn tehnokraatide valitsust, mille ülesandeks saavad ebapopulaarsed reformid, jätab endale ka rahandusministri portfelli.
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.