Venemaa liitumine WTO-ga on Eesti ettevõtetele kasulik, sest langevad tollitariifid, väheneb bürokraatia, samas on ettevõtjatel ka hirme.
"Viimastel aastatel on puidu import Venemaalt seiskunud ning selle ajendina loodaks, et piirid võetakse maha. Hetkel on kuulda, et rakendatakse kvoote, mis esimestel aastatel teeb olukorra suhteliselt konservatiivseks," sõnas Eesti suurim elektritarbija Estonian Cell'i tehasejuht Lauri Raid. Ta ei arva, et esimestel aastatel on kohe mingisugune muutus toimub. "Lootma peab ja WTO loob majanduspiiri stabiliseerumise," lausus Raid.
Eesti Metsa ja Puidutööstuse Liidu tegevdirektor Ott Otsmann nentis, et puidu impordimahud Venemaalt on olematud võrreldes tippaastatega. 2010. aastal oli impordimaht alla 10 000 kuupmeetri, tippaastatel oli 1,7 miljonit kuupmeetrit. "Selleks, et see maht hakkaks tagasi tulema võtab aega. Otsest ja kohest mõju ei oska ette näha juba sellepärast, et puidutollid ei lange 0%-le, vaid on planeeritud vähendada umbes poole võrra. Teine asi on see, et tollitariife on plaanis alandada aga samas on venelastel plaanis kvoodisüsteem. Mis tähendab seda, et on mahukvoodid, mille kehtestamine tundub arusaamatu," sõnas Otsmann.
Pikemalt lugemiseks tellige palun Äripäev või lugege lugu päevapiletiga.
Autor: Meelis Mandel, Alyona Stadnik
Seotud lood
Venemaa imporditollide keskmine lagi saab pärast WTOga liitumist olema 7,8 protsenti, 2011 oli keskmine 10 protsenti, kirjutab tänane Äripäev.
Tollitariifide langus liigub õiges suunas aga tõenäoliselt väga aeglaselt. Mina lähen enne pensionile, kus sealt mingit praktilist kasu selles vallas tuleb, kommenteeris ettevõtja Jüri Mõis Venemaa liitumist WTOga tänases Äripäevas.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.