Saksamaa kantsler Angela Merkel tõrjus täna kasvavat survet Saksamaale, et riik võtaks kanda osa teiste euroalal riikide võlakoormast või aitaks ühiselt garanteerida hoiuseid.
Survet lisas Hispaania kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootluse kasv täna 7%le, mis on Hispaania jaoks euro käibeloleku aja rekord ning piir, mille ületamine sundis Kreeka, Iirimaa ja Portugali abipaketti paluma, vahendas agentuur Reuters.
Täna parlamendis kõnelnud Merkel lükkas tagasi „imelahendused“ nagu euroala ühised võlakirjad või ühised hoiusegarantiid, mida toetavad näiteks Prantsusmaa president Francois Hollande või Itaalia peaminister Mario Monti.
Sellised ettepanekud ei vii kuhugi ja oleksid vastuolus Saksamaa konstitutsiooniga, ütles Merkel.
Selle asemel kutsus Merkel üles ette võtma rasket „Heraklese tööd“ ning asuma järkjärgult üles ehitama Euroopa poliitilist liitu.
„Meie ülesanne on nüüd ära teha see, mis tegemata jäi (kui euro 1999. aastal käibele võeti - toim.) ning lõpetada järjest uute võlgade nõiaring, kus reeglitest kinni ei peeta,“ ütles Merkel, hoiatades liigse koorma ladumise eest Euroopa suurima majanduse õlule.
Seotud lood
Prantsusmaa keskpanga juht Christian Noyer kirjutab täna ajalehes Wall Street Journal, et ühisraha ülesehitusest on puudu oluline komponent – finants- või pangaliit.
Prantsusmaa presidendil Francois Hollande’il on oma nägemus, kuidas euroala kriisist välja tulla.
Iga euroala abiraundiga on Saksamaa võtnud kohustusi, mis tänaseks ulatuvad potentsiaalselt 671 miljardile eurole ehk umbes neljandikule Saksamaa SKPst, on kokku löönud Credit Suisse.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.