Aasta tagasi tegi reformierakondlane Silver Meikar Postimehes avalduse, milles teatas, et on osalenud Reformierakonna varjatud rahastamises. Mis on pärast seda juhtunud?
Loe, kuidas kulges Silvergate'i hüüdnime saanud kriminaalasi, mille prokuratuur 15.oktoobril 2012 lõpetas.
22. mai 2012
Silver Meikar avaldab arvamusloo Postimehes „Erakondade rahastamisest. Ausalt”, kus ta tunnistab, et on 2009. ja 2010. aastal annetanud Reformierakonnale kokku 115 000 krooni, mille päritolu ta ei tea. „Selle raha andis mulle ümbrikus Kalev Lillo, kes tollal töötas Reformierakonna kontoris juhtival kohal. Enne annetamist helistas mulle peasekretär Kristen Michal ja küsis, kas olen nõus erakonda toetama. „Muidugi oleksin nõus,” vastasin ja lisasin: „kuid ega väga palju antud hetkel võimalik ei ole.” Sain teada, et ega see tegelikult mulle mingeid kulusid kaasa ei toogi. Mulle antakse sulas kontole kandmiseks nii suur summa, mis kahtlasena ei näiks,” kirjeldab Meikar artiklis.
Artikli ilmumise päeval teevad endine peasekretär, nüüdne justiitsminister Kristen Michal ja erakonna liige, varem erakonna büroos töötanud Kalev Lillo ühisavalduse, milles lükkavad Meikari väited tagasi.
Riigiprokuratuur alustab väidete kontrollimiseks kriminaalmenetlust karistusseadustiku § 402-1 tunnustel, mis näeb ette vastutuse erakonna majandustegevusele ja varale kehtestatud piirangute rikkumise eest.
[archiveVideo id='michal_lillo.flv'][/archiveVideo]
24. mai
Keskkriminaalpolitsei korraldab Reformierakonna peakontoris läbiotsimise.
10. juuni
Reformierakonna Viljandis toimuval suurkogul peab Meikar kõne. „Kirjutasin, sest tundsin, et pean kirjutama,” ütleb ta. “Oli ka viimane hetk, sest valimisteni jäänud poolteist aastat on piisav aeg, et erakonnad jõuaksid tunnistada vigu, ütelda lahti mustast rahast ja minna kaasa muutustega, mida ühiskond neilt ootab.” Erakonnakaaslastest publiku seast kostab Meikari suunas vihaseid hüüdeid. Tal ei lasta ettenähtust pikemaks veninud kõnet lõpetada.
30. juuli
Riigiprokuratuur esitab justiitsminister Kristen Michalile ja Kalev Lillole kahtlustuse erakonnaalases süüteos.
Michal käib keskkriminaalpolitseis ülekuulamisel ja viibib seal kokku seitse tundi. Päev hiljem teatab ta, et ei tagane ministriametist enne, kui juhtum kohtusse jõuab. Ülekuulamisel käib ministriga samal päeval ka Kalev Lillo, kuid ta keeldub igasuguste ütluste andmisest.
Augusti lõpus selgub, et kahtlustus on kriminaalasja kohtueelse menetluse raames esitatud ka riigikogu liikmele Kalle Pallingule. Nimistusse lisandub ka erakonna välissekretär Priit Kallakas.
15. oktoober
Riigiprokuratuur teatab, et lõpetas Silver Meikari arvamusartikli väidete põhjal alustatud kriminaalasja, tuues põhjenduseks, et tõendid pole piisavalt veenvad süüdistuse esitamiseks.
Veebruar 2013
Reformierakondlase Kalev Lillo advokaat Aadu Luberg esitab prokuratuurile kaebuse. Ta tegi ettepaneku tunnistada prokuratuuri tegevus Meikari protokollide majast välja jagamisel ebaseaduslikuks.
Seotud lood
Reformierakond plaanib erakonna varjatud rahastamise avalikustanud Silver Meikari parteist välja visata.
Ühing Korruptsioonivaba Eesti kinnitusel on Reformierakonna varjatud rahastamise uurimise lõpetamise materjalidest võimalik järeldada, et probleemid erakondade rahastamises eksisteerivad ning nende lahendamiseks on vaja astuda põhimõttelisi samme.
Reformierakondlasi võib võrrelda Sierra Leone või Suriname hõimudega, leiab endine investeerimispankur Tarmo Jüristo.
Peaminister Andrus Ansipi sõnul pole vaja erakondadele teha annetusi sularahas.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.