• OMX Baltic−0,21%297,73
  • OMX Riga−0,17%862,35
  • OMX Tallinn0,1%1 955,68
  • OMX Vilnius−0,39%1 143,3
  • S&P 5000,13%5 282,7
  • DOW 30−1,33%39 142,23
  • Nasdaq −0,13%16 286,45
  • FTSE 1000,00%8 275,66
  • Nikkei 2251,03%34 730,28
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,17
  • EUR/RUB0,00%93,45
  • OMX Baltic−0,21%297,73
  • OMX Riga−0,17%862,35
  • OMX Tallinn0,1%1 955,68
  • OMX Vilnius−0,39%1 143,3
  • S&P 5000,13%5 282,7
  • DOW 30−1,33%39 142,23
  • Nasdaq −0,13%16 286,45
  • FTSE 1000,00%8 275,66
  • Nikkei 2251,03%34 730,28
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,17
  • EUR/RUB0,00%93,45
  • 25.12.12, 07:34
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

2012: kirev äriaasta

Eesti ettevõtluses oli tänavu kirev aasta, oma laienemisest Eesti turule teatasid mitmed rahvusvahelised suurfirmad, hulk üllatavaid äritehinguid toimus ka kohalike ettevõtjate seas.
Äri põimub sageli poliitikaga, mistõttu nii mõnigi poliitiline otsus mõjutas ka äritegelaste käekäiku.
Partsi ninanips oligarh Selile. Novembris kirjutasime Eesti oma oligarhist Neinar Selist, kes on Eesti sisepoliitikas mõjukas tegelane. Seli valiti päev hiljem Eesti Olümpiakomitee (EOK) uueks presidendiks. Reformierakondlane Seli on olnud pikka aega riigifirma Tallinna Sadama nõukogu esimees ning tema EOK presidendiks saamisel ei saa alahinnata asjaolu, et just Tallinna Sadamal on olnud oluline roll erinevate spordi alaliitude rahastamisel.Majandus- ja kommunikatsiooniminster Juhan Partsil ei õnnestunud Selit sadama nõukogust kangutada, kuid ninanipsu andis ta ärimehele sellega, et keelas oma ministeeriumile alluval Tallinna Sadamal vähemalt ajutiselt sponsorraha jagamise, nõudes sadamalt sponsorraha jagamise analüüsimist. Samuti teatas Parts, et Seli vastutab vahepeal toppama jäänud uue konteinerterminali rajamise eest, sest Seli oli selle investeeringu suur toetaja ning Tallinna Sadama nõukogust lahkumine oleks liiga lihtne võimalus Selil vastutusest hoiduda.
Maxima laienes. Maxima laienes tänavu agressiivselt ja plaanis aastaga kauplustesse investeerida 30 miljonit eurot. Leedu esirikastele kuuluv kauplustekett osutus tänavu ka suurimaks töökohtade loojaks Eestis.
Eestlased ostsid Soome gasellfirma. Eesti teraskatuste terviklahenduste pakkuja AS Toode ostis Soome sama sektori kiiresti kasvava ehk gasellettevõtte OÜ JanLa. Ei juhtu just tihti, et eestlased ostavad Soomes ettevõtte, et oma turuosa laiendada.
Vichmannile valus otsus. Valitsus otsustas monopoliseerida reisijateveo raudteel. Eesti rikkamate hulka kuuluvale Marcel Vichmannile oli otsus nagu külm dušš, kuna aastatel 1998-2012 sai Vichmanni ettevõttele kuuluv Edelaraudtee riigilt dotatsioone kokku pea 153 miljonit eurot. Teades Vichmanni ja tema äripartneri Tiit Pruuli kuluaaritöö võimeid, saab olema järgmisel aastal huvitav jälgida, kuidas nad valitsuse otsusele reageerivad.
Heiti Hääl ostis Veolia. Alexela kontserni suuromanik Heiti Hääl ostis Veolia jäätmekäitlusäri Eestis ja Leedus. Pika ninaga jäi üheks tõenäoliseks ostjaks peetud Eesti Energia. Tehingu hind oli alla 25 miljoni euro. Arvatakse, et Hääl võib selles tehingus olla vaid tegelikke ostjaid varjav isik.
Ossipenko tuli Tallinna. Ida-Virumaa kommunaaläri valitseja Nikolai Ossipenko sai augustis ka Tallinnas jala ukse vahele, kui temaga seotud ettevõte Ekovir võidutses pealinnas prügiveo hankel.Umbes kolm kuud hiljem näitas Ossipenko end pealinnas uuesti. Tema lähikondlaste ettevõte ostis nimelt novembris Eesti suuruselt kolmanda prügivedaja Adelan Prügiveod. Nii tõusis Ossipenko Tallinna prügiveos troonile.
Pretsedent ehitushangetel. Neli suurt ehitusfirmat - Nordecon, NCC Ehitus, Astlanda Ehitus ja Oma Ehitaja - asusid võitlusse levinud hanketingimuse vastu, mis paneb ehitusprojekti kvaliteedist tulenevad riskid ja lisakulud ainult ehitaja kanda.Ehitusfirmade aktsioon kandis pärast Äripäeva artiklit kiiresti vilja ja vähemalt konkreetse Viimsi valla korraldatud hanke puhul läks vaidlusalune hanketingimus muutmisele ehitajate kasuks. Tegemist oli olulise pretsedendiga ka edasiste ehitushangete praktikas.
Välisinvestorite tung Eestisse. Rootsi mööbligigandi IKEA tulek Eestisse jõudis lähemale kui kunagi varem, kui ettevõte lubas pärast Leetu laienemist võtta sihiks Eesti. Leetu Vilniusse hakati esimest IKEA poodi ehitama kevadel.Tänavu jõudis tuntud Rootsi rõivamüügikett H&M Eestisse laienemiseks lepinguteni. Praeguseks on selge, et Eesti esimene H&M avatakse Tallinna südalinnas vanas Eesti Posti peahoones Viru Keskuse vastas.Lisaks H&M-le laieneb Eestisse lähiajal kiirtoidukett Subway ning levivad kuuldused ka kuulsa kohvikuteketi Starbucks huvist Eesti turu vastu.
 
 
 
 
 
 
 
Tööstuse triumf. Novembris ilmus Eesti edukamate ettevõtete pingerida Äripäeva TOP 100, kus võidutsesid tööstusettevõtted. Esikoha napsas seekord keemiatööstus Molycorp Silmet AS. Silmeti omanikfirma Molycorp juht Mark A. Smith pidi 12. detsembril külastama ka Silmetit, kuid teatas päev varem, et astub ametist tagasi ja seetõttu jäi ka Eestis käik ära.
TOP 100 ajaloo põhjal tunnistas Äripäev Eesti läbi aegade edukaimaks ettevõtteks telekomifirma EMT.
Enim dividende võttis Annus. Toomas Annus võitis veebruaris ilmunud Äripäeva dividendide TOPi, kuna võttis 2010. aastal dividende välja 5,3 miljonit eurot.
Parim palk Tarconas. Märtsis avaldasime parimad palgamaksjad, edetabeli tipus oli naftasaaduste logistikateenust pakkuv AS Tarcona, kus keskmine töötasu 2010. aastal töötaja kohta oli 4079 eurot.
Ericsson üllatas käibega. Telekommunikatsiooniettevõte Ericsson Eesti teenis mullu rekordilised 1,24 miljardit eurot müügitulu ja möödus käibe poolest nii Eesti Energiast kui ka Tallink Grupist. Ericsson Eestist suuremat käivet näitas Eestis vaid salapärane naftatoodete ja kemikaalidega kaupleja Baltic International Trading OÜ, kelle taga on arvatavasti Venemaa investorid.
Esirikka uskumatud seiklused Ukrainas. Septembris ilmus iga-aastane Äripäeva Rikaste TOP 500, mille võitis taas Ukrainas kaubanduskeskusi arendav Hillar Teder. Esirikkaks muutis Tederi tema vahepeal peidus olnud osalus Venemaa kaubandusketis O'Key, mis on noteeritud Londoni börsil.Hillar Tederi tegemised Ukrainas pole aga sugugi meelakkumine. Oma Ukraina äriga börsile pürgiv Teder seisab seal silmitsi vaenulike ülevõtjate ja pahaste võlausaldajatega, kes on Ukrainas lausa tänavale piketeerima tulnud. Probleemid Ukrainas on lükanud edasi ka Tederi Ukraina äride börsile toomist.
 
 
 
 
 
 
 
Hiigelhagi Eesti tippjuhtide vastu. Novembris avalikustasime, et offshore-piirkonnana tuntud Mani saarel on iirlased esitanud ligi 27 miljoni eurose hagi Eesti prominentsete tippjuhtide ja ettevõtjate vastu. Erakordselt mahuka vaidluse tõi kaasa ebaõnnestunud kinnisvaraäri. Londoni börsi alternatiivturul noteeritud ja eestlaste asutatud kinnisvarafirma Metro Baltic Horizons on läinud iirlaste kontrolli alla ning viimased näevad ettevõtte endistel eestlastest juhtidel süüd investorite huvide kahjustamises. Hagi on teiste hulgas esitatud Horizonsi juhtimisega seotud olnud Põhjamaade Investeerimispanga asepresidendi Gunnar Oki, panganduse tippjuhi kogemusega Kristel Meose ja kinnisvaraettevõtja Mart Habakuke vastu.Ees ootab pikk ja kulukas kohtuvaidlus, mis on lisaks hagi mahule ja hagetud isikutele erakordne ka seetõttu, et toimub Mani saare kohtus.

Seotud lood

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele