Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles laupäeval, et reitinguagentuuri S&P otsus kärpida üheksa euroala riigi reitingut kinnitab Saksamaa seisukohta, et Euroopa liidritel tuleb jõupingutusi mitmekordistada, et kriisile lahendus leida, vahendas Bloomberg.
Samas ei tahtnud kantsler sündmust ka üle dramatiseerida.
Merkeli sõnul ei „torpedeeri“ S&P reitinguotsus raskustes euroala riikide toetamist, kuna ilmselt kaotab Prantsusmaa ja Austria tippreitingu kaotuse järel oma AAA tasemel reitingu ka euroala ajutine päästefond EFSF. EFSF suudab riike toetada ka siis, kui fondi reiting on AAA tasemest madalam, ütles Merkel.
Saksamaa on reitingukärbete järel nüüd veel ainus euroala suurriik, millel on stabiilse väljavaatega kõrgeim reiting.
Merkeli sõnul ei sunni S&P reitingukärbe Saksamaad oma panust euroala abimehhanismidesse suurendama. Küll aga tuleb euroala liidritel nüüd kiiresti toimima saada euroala 500 mld euro suurune alaline päästefond ESM, mis peaks EFSFi 2012. aasta keskpaigast välja vahetama. Kuni sinnamaani saab EFSF hakkama ka madalama reitinguga, ütles Merkel.
„Ma ei ole kunagi arvanud, et EFSFil peab tingimata AAA reiting olema,“ ütles merkel. AA+ ei ole samuti paha reiting.
„Otsus kinnitab mu veendumust, et meil on veel pikk maa minna, enne kui investorite usaldus taastuma hakkab,“ ütles Merkel Kielis toimunud CDU parteikoosolekul.
Saksamaa valitsus on asunud samale positsioonile Euroopa Keskpangaga, mis hoiatab, et euroala liikmesriigid ei üritaks lahjendada valmivat kokkulepet, mis peaks kindlustama rahaliidus rangema distsipliini. Tulemus peab olema „ambitsioonikas“, ütles Merkeli pressiesindaja Steffen Seibert.
Saksamaa välisminister Guido Westerwelle nimetas S&P sammu „kunstlikult tekitatud“ tagasilöögiks, millega tuldi välja just siis, kui valitsusjuhtide jõupingutused hakkasid tulemusi näitama.
Seotud lood
Reitinguagentuur Standard & Poor’s kärpis reedel 9 euroala riigi reitingud.
Reitinguagentuur S&P teatas esmaspäeval, et võtab vahetult enne sel nädala toimuvat ELi Ülemkogu võimalikuks langetamiseks vaatluse alla 15 euroala riigi – sealhulgas Eesti, reitingud.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?