Fiskaalkokkuleppe, milles Euroopa Liidu 25 riigi liidrid esmaspäeval kokku leppisid, annab Rootsile tugevama juriidilise garantii, et euroga liitumise otsustab riik ise, ütles Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt eilsel pressikonverentsil.
„Ma ei saa väita, et see on samal tasemel Suurbritannia ja Taani erandiga,“ ütles peaminister, lisades, et Rootsil ei ole liitumiseks lihtsalt mingit sundi, vahendas uudistebüroo Direkt.
„Me saame selle otsuse ise teha, kas me tahame euroga liituda,“ ütles Reinfeldt. See saab olema tekstis selgelt kirjas.
Suurima opositsioonipartei sotsiaaldemokraatide üks peamisi tingimusi lepinguga liitumise toetamiseks oli, et fiskaalleping ei sunniks Rootsit n.ö tagaukse kaudu euroga liituma.
Peaminister Reinfeldi sõnul on täidetud ka ülejäänud tingimused, mis Rootsi parlament fiskaalleppega liitumiseks välja tõi.
Euroopa Liidu aluslepingute järgi on euroaga liitumisest erand vaid Taanil ja Suurbritannial. Rootsi üritas seda erandit omale 1995. a liitumisläbirääkimistel välja kaubelda, kuid sai eitava vastuse. 2003. aastal „ei-ga“ lõppenud euroreferendum lõi aga poliitilise realiteedi.
Juriidiliselt on Rootsi euroga liitumist vältinud sel moel, et ei täida liitumise tingimusi. Rootsi kroon ei ole liitunud vahetuskursimehhanismiga ERM, kus iga valuuta peab enne euroga liitumist kaks aastat valuutakursi stabiilsust näitama.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!