Venemaa esimesele presidendile Boriss Jeltsinile Eestisse mälestusmärgi rajamist toetav suurettevõtja Jüri Käo sõnas, et kindlasti oli Jeltsini näol tegemist vastuolulise isikuga, ent vaieldamatult on tema roll Eesti taasiseseisvumises väga suur.
“Eks ta on oluline isik selles ajas ja selles kontekstis. Kindlasti on Boriss Jeltsin ka vastuoluline isik, nagu paljud tipp-poliitikud maailmas, aga tal on olnud väga suur ja oluline roll,” ütles Käo. Käole tundub, et Eesti ühiskond Jeltsini rolli meie taasiseseivumise juures ülemäära ei teadvusta. “Seda tegelikult ei mäletata ja meie arvates on ta jäänud väärtustamata. See hetk, mis tollal oli – seda oleks õiglane ja aus väärtustada,” lisas Käo.
Käo on üks neist 39st Eesti ühiskonnategelasest ja ettevõtjast, kes esitasid täna ettepaneku jäädvustada Venemaa esimese presidendi Jeltsini panus Eesti taasiseseisvumisse mälestusmärgiga.
Allakirjutanute teatel on tegemist kodanikuinitsiatiiviga, mille koordineerimine ja rahastamine toimub Eesti inimeste vabatahtlike annetuste kaudu, koostöös kõigi vastavate Eesti riigiasutuste ja perekonna poolt Jeltsini mälestuse jäädvustamiseks loodud Jeltsini Fondiga. Projekti elluviimiseks on asutatud mittetulundusühing MTÜ Mälestuse Initsiatiiv usub, et Eesti ühiskond on piisavalt küps, et tunnustada Jeltsini erakordset panust Eesti veretus taasiseseisvumises. Ühing kutsub üles kõiki inimesi, kellele on oluline Boriss Jeltsini mälestuse väärikas jäädvustamine, oma tegevust toetama. Ainsaks tingimuseks on konjunktuursete poliitiliste või majanduslike motiivide puudumine. LHV Pangas on avatud MTÜ toetuseks konto.
Avaldusele on alla kirjutanud Raivo Vare, Igor Gräzin, Tiit Pruuli, Marju Lauristin, Marko Mihkelson, Jüri Kraft, Matti Päts, Vladimir Juškin, Rein Veidemann, Ülo Kaevats, Vaino Väljas, Jüri Käo, Andrus Saar, Märt Vooglaid, Arnold Rüütel, Sulev Loo, David Vseviov, Jaan Elken, Jüri Raidla, Hannes Tamjärv, Mark Soosaar, Olari Taal, Aare Tark, Hanon Barabaner, Fjodor Berman, Rein Kilk, Indrek Neivelt, Heiki Ahonen, Priit Haller, Urmas Sõõrumaa, Jaan Toots, Pavel Makarov, Vjatšeslav Leedo, Kalle Klandorf, Juhan Kivirähk, Neinar Seli, Lagle Parek, Peeter Pere, Meelis Kubits.
Pärast Nõukogude Liidu varisemist Venemaa esimeseks presidendiks valitud Jeltsin astus riigijuhi kohalt tagasi 1999. aasta viimasel päeval, andes juhtimise üle oma järglasele Vladimir Putinile. Jeltsin suri 23. aprillil 2007. aastal. Tänavu 1. veebruaril saanuks Jeltsin 81aastaseks.
Seotud lood
Tallinna Kesklinna vanem Mihhail Korb ootab initsiatiivgrupi kontaktivõttu, et alustada konsultatsioone konkreetsete sammude astumiseks Jeltsini mälestusmärgile koha leidmiseks.
39 Eesti ühiskonnategelast ja ettevõtjat soovivad rajada Venemaa esimese presidendi Boriss Jeltsini auks mälestusmärgi.
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.