Sotsiaalministeeriumi endise nõuniku Anders Tsahkna mõjuvõimuga kauplemise süüdistuse episoodis figureerib ka Helmese juht Jaan Pillesaar
Süüdistuse järgi tegi 2008. aastal haigekassa nõukogusse kuulunud Pillesaar toona sotsiaalministeeriumi nõunikuna töötanud Tsahknaga vastastikuse kasuliku kokkuleppe.
Pillesaare palve Tsahknale oli, et tema ettevõte Helmes pääseks tööettevõtulepingu „Koodikeskuse täiendavad arendused Digiretseptile“ tulenevast leppetrahvinõudest. Vastutasuks mõjutas Tsahkna Pillesaart kui haigekassa nõukogu liiget hääletama eelnõu vastu, mis oleks vähendanud haigekassa poolt haiglatelt tellitavate radioloogiaalaste protseduuride piirhindu. See oleks ühtlasi vähendanud ka Tsahknaga seotud Balti Radiodiagnostika sissetulekuid. Pillesaar hääletas haigekassa nõukogu koosolekul eelnõu vastu.
Intervjuu Jaan Pillesaarega
Kas vastab tõele, et tegite Tsahknaga omavahelise kokkuleppe?
Ma küll ei mäleta, et me mingit kokkulepet oleks teinud. Eks nad neist kõnekatkendeist, mis nad pealt kuulavad, võivad jah igasuguseid asju välja lugeda. Sellist asja, et keegi oleks midagi kokku leppinud – seda ma küll ei saa kinnitada ja seda ma kinnitasin neile ametnikele ka.
Küsimus on ühes leppetrahvis. Tsahkna mõjutas ministeeriumi IT-osakonna ametnikku, et ta ei teeks teie firmale leppetrahvi. Vastutasuks pidite Te hääletama ühe eelnõu vastu, millega oleks Tsahkna firma sissetulek ilmselt vähenenud.
See seos on meelevaldselt esitatud. Sellisest asjast võis juttu olla, kuid mingit kokkulepet me küll ei teinud. Ja selle järgi ma ei käitunud, mida arvatakse. Ma ei mäleta, kumbapidi ma hääletasin, ma kahtlustan, et ma hääletasin sedapidi, mis Tsahknale ei meeldinud.
Aga süüdistuses väidetakse, et hääletasitegi eelnõu vastu.
Ma ei oska seda kommenteerida. See käsitlus on meelevaldne, sellist kokkulepet polnud.
Teie kõnesid Tsahknaga kuulati pealt?
Kuulati küll. Nagu ma olen aru saanud, peaaegu vist kõikide haigekassa nõukogu liikmete telefone kuulatakse või kuulati pealt.
Kas te tunnete Tsahknat ja mil määral?
Natuke tunnen. Eesti on nii väike, et kokku oleme puutunud.Külas pole käinud ja ühist asja pole ajanud.
Rääkige leppetrahvist, mille pärast see teie firmat ähvardas?
See oli koodikeskuse tarkvara valdkonnas. See oli tavapärane situatsioon - tellija tahtis mingeid asju, mida ta tegelikult polnud tellinud, ja läks vaidluses. Seal oli ka Microlink, meie olime arendaja poolel. Me ütlesime, et siis me ei tee üldse midagi ja peatame lepingu täitmise. Kuna neil oli seda hullult vaja, siis Tsahkna käis ja katsus olukorda rahustada, et ärge laske laeva põhja, katsuge kompromiss leida ja edasi minna. Kuna ta oli nõunik, siis see oligi tema ülesanne ja ametikohustus. Sel teemal me vestlesime temaga küll kord või paar. Ta helistas ja küsis, et mis nüüd lahti on, kas laev lendab õhku ja mis me teha saame. Samasugust juttu rääkisime ka IT-ametnikega.
See seos haigekassa nõukogu hääletusega on meelevaldselt sinna juurde mõeldud. Mulle helistati küll väga paljude asjadega seoses ja igasuguste inimeste poolt ning püüti veenda ühele või teisele poole hääletama, kuid see on tavapärane lobitöö. Sellest ei saa järeldust teha, et kohe oli mingi kokkulepe. Selliseid kõnesid olid kümneid, sh helistasid igasugused ravimifirmade esindajad ja ütlesid, et hääletage poolt või vastu mingis küsimuses.
Kas haigekassa nõukogu liikmed ongi sellise surve all?
Muidugi. Ma arvan, et see on ilmselt siis tavaline. Vähemalt mina, kui ma seal olin, sain kõnesid erinevatelt osapooltelt, kel oli huvi midagi läbi suruda. See oli ka suhteliselt mõttetu, sest nõukogus on 18 liiget ja üks hääl ei määra suurt midagi. Aga veenmine on lubatud ja lobitöö on seaduslik tegevus ning see pole karistatav.
Kas Te eelnõu hääletusel hääletasite enda südametunnistuse järgi, mitte kellegi teise survel?
Jah, loomulikult. See on ainuvõimalik mõistlik viis.
Olete arvestanud sellega, et ilmselt peate ka kohtusse tunnistajana tulema?
Nojah. Kui kutsutakse, siis tuleb minna.
Kui uurimine käis, siis kas Te saite näha oma telefonikõnelusi, mis lindistati?
Seda varianti mulle pakuti küll, kuid et ma ei tunne end millestki süüdi, siis ma loobusin sellest. Polnud aega tegeleda oma kõnede kuulamisega. Ja ma tean, et mingit kokkulepet pole.
Kaua haigekassa nõukogus olite?
Paar aastat. Mingil hetkel loobusin.
Miks?
Esiteks aega oli vähevõitu, et sellega tegeleda. Teiseks. Tõde on see, et ega nõukogus olemisega ühiskonnale kasulikku siiski midagi ära teha ei saa. Sisuliselt valmistab enamiku otsused ette haigekassa juhatus ja üsna põhjalikult. Üsna võimatu on süüvida informatsiooni. Kui sa tahaksid sisuliselt aru saada, kas näiteks mingi ravim peaks kuuluma riigi rahastatavate hulka või mitte, siis peaks arstiks õppima. Mina pole arst. Enamik, kes seal laua ümber istuvad, ei suuda sisuliselt õiget otsust anda, nad pigem usaldavad ettepanekuid teinud spetsialiste. Enamasti hääletatakse ühel häälel poolt, mõnel üksikul juhul vastu – kui keegi on endale asja selgeks teinud.
Et valdkonnakauge inimene vaevalt suudab haigekassa nõukogus teha otsust, mis põhineb tema enda teadmistel?
Täpselt nii on. See küsimus, millest Tsahknagi mulle rääkis, oli mulle ka tegelikult sama arusaamatu. Kuulasin ta viisakalt ära. Ma ei ütle ju, et pane toru ära, ma ei taha sind kuulata. Aga sellest teha järeldus, et kuna räägiti, siis äkki lepiti ka kokku…
Aga kas ta palus Teil siis hääletada?
Ma isegi ei mäleta. Vaevalt, et ta otseselt palus.
Vihjas?
Võib olla see on õigem sõna. Et asi on tema arvates niipidi õigem kui teistpidi. See on legaalne tegevus, keegi ei keela huvitatud isikutel teha lobitööd. Kõikide valitusliikmetega tehakse ka ju lobitööd.
Seotud lood
PJV Hooldusravi tegevjuhi Anders Tsahkna sõnul on nad teinud Keila linnale ja perearstidele ettepaneku tervisekeskuse rajamiseks Keila haigla hoonesse, kirjutab täna ilmunud Meditsiiniuudised.
Harju maakohus mõistis täna sotsiaalministri reformierakondlasest eksnõuniku Anders Tsahkna süüdi dokumendi võltsimises ja selle kasutamises ning karistas teda nelja kuu pikkuse vangistusega kolmeaastase katseajaga.
Täna jätkus Harju maakohtus Anders Tsahkna kriminaalasjas tunnistajate ülekuulamine, ütlusi annavad MM Grupi omanik Margus Linnamäe ja Magnumi aktsiate omanikfirma omanik Margus Kähri, kirjutas mu.ee.
Sotsiaalministri eksnõunik Anders Tsahkna ütles kohtus, et ootab protsessist olulisi hinnanguid, kuidas meditsiinisüsteem peab toimima.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.