Euroopa Komisjon toob täna vastu võetud esimeses iga-aastases häiremehhanismi aruandes välja 12 ELi liikmesriiki, kus võib esineda kahjulikku makromajanduslikku tasakaalustamatust, Eesti nende hulka ei kuulu.
Kümnest makromajanduslikust näitajast (näiteks konkurentsivõime vähenemine, suur võlakoormus, kinnisvaramull) koosneva tulemustabeli alusel on häiremehhanismi aruandes kindlaks tehtud need liikmesriigid, kelle makromajanduslikku olukorda on vaja põhjalikumalt analüüsida. Nendeks on: Belgia, Bulgaaria, Küpros, Soome, Prantsusmaa, Itaalia, Ungari, Sloveenia, Hispaania, Rootsi ja Ühendkuningriik.
Häiremehhanismi aruandes ei hinnata riike, kes saavad või on hiljuti saanud toetust finantsabi programmist, sest nende suhtes juba kohaldatakse tugevdatud majandusjärelevalvet (Kreeka, Iirimaa, Portugal ja Rumeenia).
Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus on osa majanduse juhtimist käsitlevast nn kuuikpaketist, mis jõustus 13. detsembril 2011eesmärgiga tugevdada järelevalvet eelarve üle ja makromajanduslikku järelevalvet ELis ja euroalal.
Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse ennetav osa annab Euroopa Komisjonile ja Euroopa Liidu Nõukogule võimaluse võtta vastu soovitusi varajases staadiumis, enne kui ebasoodne olukord edasi areneb. Tõsisematel juhtudel võib sellele järgneda ülemäärase tasakaalustamatuse menetlus, mille raames tuleb asjaomasel liikmesriigil esitada tegevuskava tasakaalustamatuse korrigeerimiseks. Nende riikide suhtes kohaldatakse ka tugevdatud järelevalvet. Vajaduse korral saab euroala liikmesriikide suhtes kohaldada rahalisi karistusi.
Autor: 1706-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.