Masuaeg ei olnud kõigile ainult hapu periood. Rohkelt tänasesse Gaselli TOPi ülesrivistatud firmasid suutis aastail 2008–10 jõudsalt oma käivet ja kasumit kasvatada, isegi sektoritest, mis muidu kiratsesid – näiteks kinnisvara, ehitus, tööhõive, remonditeenused jm.
Kui osade firmade jaoks olid masuaastad täielik läbikukkumine, siis Raadiku Arendus OÜ juht Andrus Aavaste saab küll masuajale hea tundega tagasi vaadata. Ettevõttel õnnestus võita Tallinna linna korraldatud konkurss munitsipaalkorterite projekteerimiseks, ehitamiseks ja linnale üürile andmiseks. Leping sõlmiti 20. aasta peale, seega nii kaua peaks ettevõttel tööd ja leiba üürilejandjana jaguma, sest aastate jooksul ehitati kokku üheksa maja 1200 korteriga.
Aavaste sõnul on Raadiku Arendus OÜ näol tegu üheks projektiks loodud ettevõttega, mis masuajal arenes kiire tempoga, ent on nüüd juhi sõnul oma kasvamises piiri saavutanud ja seda ei plaanita ka muuta. “Mingisuguseid kasvamisi, ei ülesse ega alla, ning täiendavaid organisatoorseid arenguid me firmaga enam läbi ei tee. Kui tuleb järgmine projekt, siis tuleb ka uus firma,” selgitab ettevõtte juht Raadiku Arenduse rajamise ja juhtimise eesmärke. Seni aga kuni firma on töös, jätkatakse vanaviisi.
Olgugi, et Raadiku Arenduse edu taga on olnud üks leping, usub Aavaste, et ainult sellest ei piisa gasellidel masuaja üleelamiseks ja kasvamiseks. “Kui räägime gasellettevõtjatest, siis eelkõige tuleb ikka ise enda ideesse uskuda ja loomulikult mitte silmaklappidega ringi tormata. Tuleb ka oma ideed lähedaste, tuttavate peal katsetada. Tihti on ideed ilusad, aga need purunevad esimesel kokkupuutel reaalsusega, sellepärast et inimestele kas ei meeldi sellised asjad, need on liiga kallid või nendega kaasnevad kasutuskulud ületavad normaalse taluvuse piiri. Kui ideed on aga vettpidavad, siis õnnestub ka äri ja on võimalus kasvuks ja arenguks,” usub Aavaste.
Ka korrektne ja distsiplineeritud maksekäitumine aitab kõigil osapooltel kasvada, arvab tänases topis 22. kohale tulnud metallitööstusettevõte Vergine OÜ juht Aleksander Järv, kelle firma viimane suurim töö oli näiteks Helsingi sadamasse kuue 24 meetri pikkuse ja 34 tonni kaaluva silla tegemine. Ettevõte suutis 2010. aastal kasvatada käivet 4,65 korda ehk 920 000 euroni ja kasumit 21,3 korda ehk ligi 59 000 euroni.
Masuaeg õpetas Järve sõnul rohkem kontrollima oma partnerite tausta, kuna makseraskused muutusid tol perioodil igapäevaseks ja pole paraku kadunud ka praegu. “Valvsus on säilinud siiani,” nendib ta. Pidev võlgu jäämine on tema sõnul kindlasti üheks arengut ja kasvu pärssivaks teguriks. Pigem on mõistlik öelda ära mõnest tööst, kui kui jääda ilma töötasust, kulutada närve ja tegeleda pidevalt võlgadega.
Mis nippidega väikefirma suurfirmadele ära teha saavad, loe 17.02 Äripäeva erilehest Gaselli TOP.
Seotud lood
Äripäevas algab tänasest gasellinädal, mis kulmineerub neljapäeval toimuva Gaselli kogressiga ja edukaimate kiiremini kasvavate ettevõtjate autasustamisega.
Kümned oma valdkonna, maakonna ja ka Eesti silmapaistvad ettevõtted alustasid kasvamist kiirelt areneva ettevõtte ehk gasellina.
Äripäev on kiiresti arenevate ettevõtete pingerida Gaselli TOPi koostanud üksteist aastat. Seniseid tippgaselle võiks iseloomustada numbrikombinatsioon 7-2-2.
Reedel avalikustatud eelmise aasta IV kvartali oodatust väiksem majanduskasv näitab, kui mõjutatav Eesti ikkagi mõnest suuremast allhankijast (nagu näiteks Ericsson) on.
Investorid teevad kulda ja bitcoini ostes aina rohkem panuseid sellele, et valuutade väärtus langeb. See trend on tulnud, et jääda, teatas USA suurim investeerimispank JPMorgan Chase.