Sellest aastast ei tohi metsa- ja ehitustöödel enam kasutada erimärgistusega kütust, mis seab metsaomanikud põllumeestest raskemasse seisu.
Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuhi Ott Otsmanni sõnul muutub olukord eriti tobedaks väiketalunike jaoks, kel vaid üks traktor, millega tal tuleb teha nii põllu- kui metsatöid - kui ta hommikul põldu kündes võib kasutada erimärgistusega kütust, siis päeva teises pooles metsast küttepuid välja vedades peab tal paagis olema tavadiisel.
"Valitsusel oli alguses plaan erimärgistusega kütus tervikuna kaotada, aga eks põllumehed olid sellele vastu, tõstsid kõva kisa ja nii jäi see põllumajandusse see ikkagi alles," selgitas Otsmann.
Peamiselt teraviljakasvatusega tegeleva OÜ Mõisama PM juhataja Jaanus Ajaots märkis, et loomulikult teeb eridiisli kasutamise piirang tegevust keerukamaks. "Näiteks lükkame talu õuel lund, et oleks võimalik tegutseda ja metsatööde jaoks on vaja ka tee sinna lahti lükata. Metsas tuleb ette ootamatuid olukordi, kus on vaja mõnda masinat tõmmata või mõned lume alla jäänud puud kevadel ära tuua," selgitas Ajaots talutööde eripära. "Ei ole selleks eraldi kütust vahetanud, sest see pole võimalik."
"Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevjuht Enno Rebane tunnistas, et erimärgistatud kütuse teema on materjalitootjate jaoks väga oluline. Tema sõnul on mure eelkõige selles, et erimärgistuse kaotamine tehti suure kiirustamisega."Pool aastat on antud juhul ette teatamiseks väga lühike aeg," nentis Rebane. "Näiteks muretses üks tootja endale mobiilsed seadmed veidi enne poliitilist otsust erimärgistatud kütuse kaotamiseks ja loomulikult ei osanud ta arvestada, et ei ole tark tegu osta just diiselküttega seadmeid."
Sellest, kuidas erimärgistatud kütuse kasutamise osaline keelamine maaelu ebavõrdsemaks muudab, loe täpsemalt tänasest Äripäevast.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder vastas täna riigikogu ees küsimusele erimärgistusega kütuse kasutamise kohta.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.