Kreeka kontrollitud pankrot vallandas „krediidisündmuse“.
Just taolise „krediidisündmuse“ vältimiseks oli mõeldud püüdlik koreograafia „vabatahtlikust“ võlgade mahakandmisest.
Eriti oli CDSide väljamaksmise vastu Euroopa Keskpank, kes kartis vastasel juhul kriisi levikut Portugali, Hispaaniasse ja Itaaliasse.
Kui aga sündmus lõpuks siiski aset leidis, ei saanud sellest kardetud maailma lõppu, kirjutas Wall Street Journal.
CDSid said kurikuulsa varjundi 2008. aasta finantspaanikas, mil Warren Buffett võrdles neid finantsmaailma massihävitusrelvaga. Praeguses kriisis on peljatud, et CDSid on ühed n.ö nakkuse edasikandmise kanalid.
Euroopa Keskpanga nõutud vabatahtlik võlgade restruktureerimine viivitas mahakandmist ning muutis selle kokkuvõttes vähem efektiivseks kui andnuks kiirem lahendus, leiab WSJ.
Kreeka võlast on nüüdseks suures osas saanud avaliku sektori võlg (võlg IMFi, Euroopa Liidu ja Euroopa Keskpanga ees), mistõttu erasektori laenude mahakandmine 70% ulatuses kergendab Kreeka võlakoormat ehk vaid kolmandiku võrra, rehkendab leht.
CDS lepingute alusel kuulub väljamaksmisele mitte enam kui 3,2 miljardit dollarit, mis ei ole süsteemselt oluline summa. Ka kriisi haripunktis polnuks summad laastavalt suured. Seevastu oleks süsteemile tõeliselt laastav olnud hoopis see, kui CDS lepingute alusel poleks kindlustust Kreeka kontrollitud pankrotis välja makstud. See oleks tähendanud, et riikide võimaliku maksejõuetuse vastu polegi võimalust kindlustada ja sellel oleksid riikide võlakirjaturule olnud juba tõeliselt laastavad tagajärjed.
Kreeka CDSide väljamaksmine võib Euroopal aidata hoopis nakkuse levikut peatada. See näitab, et võlakirjade kindlustus toimib.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Euroala riikide rahandusministrid andsid esmaspäeva õhtul heakskiidu Kreeka uuele abipaketile, mis võimaldab 130 miljardi euro suurusest paketist väljamakseid teha juba sel kuul.
Kreeka tegi reedel ajalugu, surudes meelituse ja sunniga läbi aegade suurima võlgade mahakandmise, kuid hiiglaslikku kergendusohet see turgudele ei toonud.
Kreeka valitsus teatas, et on saavutanud läbi aegade suurimas võlgade restruktureerimises seatud eesmärgi.
See on ekslik arvamus, et erasektor saab Kreeka võlgade restruktureerimise pärast suuremat kahju ning avalik sektor jääb sellest puutumata, ütles Roubini Global Economics-i esimees Nouriel Roubini, vahendab Financial Times.
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.