Tuurakasvataja Jaak Võsu on meil üks väheseid, kelle arvates just kinnine veekasutussüsteem teeb kala omahinna kalliks.
„PRIA eelistab toetada vesiviljelusprojekte, kus nähakse ette kaevuvee korduvkasutussüsteemi ja seega suletud kalakasvatushoonete ehitamist. See on aga kallis ning ei võimalda Eestis toota konkurentsivõimelise hinnaga kala,“ on ASi Lasita suuromanik ja juhatuse liige Jaak Võsu veendunud. „Näiteks Taanis kasutab kaevuvee korduvkasutussüsteemi vaid iga kümnes kalakasvataja ja sellistes süsteemides kasvatatakse vaid väikest kala. Kaubakaalu kosuvad kalad ikka odavamates tingimustes – meresumpades.“
Saaremaale kinnise vikerforellikasvanduse ehitanud OÜ AquaMyk juhatuse liige ja üks osanikest Priit Lulla on aga vastupidi veendunud, et just suletud veeringlusega kalakasvandus on Eesti tingimustes efektiivne. „Investeering on alguses loomulikult suurem ja äririske on palju, kuid hiljem hakkab ühekordne investeering ära tasuma,“ rääkis Lulla. „Katuse all olevat tootmist, näiteks vee temperatuuri ja muud saab kontrollida. Katuse all kasvab kala 365 päeva aastas, aga looduses kasvab kala ainult suvel, kui ta süüa saab.“ Lulla lisas, et kalakasvatuse juures muutub üha määravamaks ka keskkonnasõbralikkus ja aastane vee kulu ühe tonni kala kasvatamiseks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Elektritootmisega tegelev ettevõte ei saa tagada soojaveekanalis voolava vee kogust ega temperatuuri, ütles Narva Elektrijaamade arendusjuht Rein Veinjärv.
Tuurakasvataja Jaak Võsu ärgitab Narva lähedale rajama kalakasvandusi, sest elektrijaamast tuleva sooja veega saab kalu kasvatada aasta läbi.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.