Eesti peamised riskid peituvad kaubanduspartnerite madalas kasvus ning kõrges naftahinnas, selgub Nordea värskest prognoosist.
„Suurt kütusehinna kukkumist me ei näe,“ kommenteeris Nordea peaökonomist Tõnu Palm ja lisas, et ilmselt ei tule tagasi ajad, kui kütuse hind oli 110 dollarit barreli kohta. “Tõstsime aasta inflatsiooni prognoosi 3% tasemelt 3.5%-ni, mille peamiseks põhjuseks on kõrged energiahinnad ning ka euro vahetuskursi võimalik nõrkus. Ootame jätkuvalt inflatsiooni aastakasvu aeglustumist nii Eestis kui euroalal seoses nõudluse alanemisega,” lausus Palm.
Palmi sõnul püsivad ekspordipõhise kasvu väljavaated sellel aastal nõrgad. “Euroala majanduse langus avaldub Eesti ekspordikasvu näitajates. Euroopa riigid moodustavad Eesti ekspordist üle 65 protsendi, mistõttu on nende riikide majanduse jahtumisel otsene mõju Eestile,” ütles Palm.
“Euroala majanduse langus avaldub Eesti ekspordikasvu näitajates. Euroopa riigid moodustavad Eesti ekspordist üle 65 protsendi, mistõttu on nende riikide majanduse jahtumisel otsene mõju Eestile,” märkis Palm.
“Kasv sõltub sellel aastal suuremal määral investeeringute ja tarbimise panusest. Eeldame, et meie peamisi kaubanduspartnereid ja Eestit puudutav välisnõudluse madalseis jääb siiski ajutiseks. Ootame ekspordi nõudluse järk-järgulist taastumist aasta teisest poolest,” lisas peaökonomist. “Põhjamaade majanduskasv jääb sel aastal 1% tasemele. Eestile prognoosib Nordea selleks aastaks 2%-list majanduskasvu, 2012. aastaks ootame 4,2% tõusu.”
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.