Eesti madalaimat palka maksvad ettevõtjad põhjendavad madalat töötasu näpuvigadega aruandes, ajutise või osalise tööjõu kasutamisega ning tööjõu voolavusega.
Äripäev avaldas 30. märtsil edetabeli Eesti parima palga maksjaist. Pingerida koostades ja ettevõtete 2010. aasta majandusaasta-aruandeid läbi töötades selgus, et hulk ettevõtteid majandavad ära ka miinimumpalgast väiksema töötasuga.
Kui küsitletud firmad tõid madala palga selgituseks peamiselt kaks põhjust - vead aastaaruandes või osalise tööjõu kasutamise ning tööjõvoolavuse, siis ainsana ei osanud küsitletud firmades madalat, 144eurost palganumbrit kommenteerida Tartu meelahutusvaldkonnas tegutseva Oberon Gruppi omanik ja juhatuse liige Raul Matto. "Ma ei oskagi öelda. Täna opereerivad seal juba teised firmad," kommenteeris Tartus ööklubi Ahi, lokaali Sumin ja kiirsöögikohta Ahjualune hallanud firma juht Matto.
Madala palga põhjus nr 1 - aruandes on viga
Andmekogumisteenuseid pakkuv Norstat Eesti märkis aastaaruandes töötajate arvuks 105 ja keskmiseks palgaks kujunes 130 eurot. Firma juhi Kaspar Küünarpuu sõnul on töötajate arv aruandes ekslik. "Aruannet koostanud raamatupidamispartner sisestas ekslikult aasta jooksul keskmiselt tasu saanud inimeste arvu, arvesse võtmata nende tegelikku koormust.""105 asemel peaks seal kirjas olema 16. Seda eksimust märgati hiljuti 2011. aasta aruande koostamisel ning see viga viimases majandusaasta aruandes ka korrigeeriti," ütles Küünrapuu. Norstati põhitegevus on uuringute tegemine, seetõttu on väike hulk töölepinguga töötajaid ning väga suur hulk osalise koormusega küsitlejaid, kellega on sõlmitud töövõtuleping.
Madala palga põhjus nr 2 - osaline tööaeg ja voolav tööjõud
Narvas koolilaste toitlustamisega tegeleva Mann Grupi töötajate keskmine töötasu oli 281 eurot, kuid firma juhatuse esimehe Anatoli Podvolotski sõnul see päris nii polnud ja palga arvestamisel peab arvestama, et töötajad töötasid laste suvevaheaja tõttu aastas üheksa kuud. "Meil on töötajaid, kes ei saa isegi miinimumpalka, kuna nad töötavad osalise koormusega, näiteks 4-6 tundi päevas. Sealt see madal palganumber tulebki," selgitas ta.
Millega ettevõtted veel madala palga maksmist selgitasid, loe tänasest Äripäevast.
Seotud lood
Parimate palgamaksjate edetabeli esinumbri ASi Tarcona kontor asub keset Tallinna südalinna Stockmanni kaubamaja kõrval Tornimäe ärikeskuses.
1. aprilliks pidid riigifirmad ja sihtasutused avalikustama oma töötajate palgaandmed. Äripäev koostas parimate palgasaajate edetabeli, mida juhib Estonian Airi juhatuse esimees Tero Taskila 33 229eurose keskmise kuutasuga.
Täienduseks märtsi lõpus avaldatud Eestis parimat palka maksvatele firmadele tõi Äripäev eile lugejani ülevaate ettevõtteist, mis maksavad töötajaile miinimumpalgast madalamat tasu. Rööbiti avaldas kaitsepolitsei eile oma värskeima aastaraamatu töö käigus kogunenud ja salastamist mittevajava infoga, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
ASi Värska Sanatoorium juhataja Vello Saare kinnitusel ei ole ta kokku puutunud ettevõtjatega, kes maksaksid ümbrikupalka.
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.