Taani Merkur panga esindaja Lars Pehrson tutvustas täna Pärnu finantskonverentsil n.ö sotsiaalselt vastutavat ja keskkonnasõbralikku panka, mis pakub alternatiivi põhivoolu pankadele, kus esikohale on kerkinud aktsionäridele kasumi teenimine ja komisjonitasud, hoolima suuremat panga tegevuse laiematest mõjudest ühiskonnale.
1982. aastal asutatud pank on loodud põhimõttel, et raha panevad kokku panga kliendid. Turufinantseerimist pank ei kasuta.
„Alati on inimesi, kellel on rohkem raha kui ideid ja neid, kel on ideid rohkem kui raha. Eesmärk on need osapooled kokku viia,“ rääkis Pehrson.
Pank ühendab klassikalise panganduse visiooniga jätkusuutlikust majandusest.
Pank rahastab projekte vaid reaalmajanduses, spekulatiivset rahategemist ei tunnistata. Esikohal on projektid mahepõllunduses, taastuvenergeetikas, kultuuri ja hariduse alal, Fair Trade projektid jm. Tootmine ja energiatarve peab olema pikaajaliselt jätkusuutlik
Hoiustajatel on selge ülevaade, kuhu ja milleks nende raha kasutatakse, kuivõrd nende raha aitab kaasa ühiskonna suunamisele jätkusuutlikumale arengule.
Usun, et ka Eestis on selline pangandus võimalik, ütles Pehrson. Sarnase ärimudeliga panku tegutseb mitmetes teistes Euroopa riikides.
Seotud lood
Tele2 tahab vältida liigset turvalisuse ihalust ning jätta inimestele rohkem otsustamisruumi, ütles ettevõtte finantsdirektor ja juhatuse liige Argo Virkebau.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.