Taani Merkur panga esindaja Lars Pehrson tutvustas täna Pärnu finantskonverentsil n.ö sotsiaalselt vastutavat ja keskkonnasõbralikku panka, mis pakub alternatiivi põhivoolu pankadele, kus esikohale on kerkinud aktsionäridele kasumi teenimine ja komisjonitasud, hoolima suuremat panga tegevuse laiematest mõjudest ühiskonnale.
1982. aastal asutatud pank on loodud põhimõttel, et raha panevad kokku panga kliendid. Turufinantseerimist pank ei kasuta.
„Alati on inimesi, kellel on rohkem raha kui ideid ja neid, kel on ideid rohkem kui raha. Eesmärk on need osapooled kokku viia,“ rääkis Pehrson.
Pank ühendab klassikalise panganduse visiooniga jätkusuutlikust majandusest.
Pank rahastab projekte vaid reaalmajanduses, spekulatiivset rahategemist ei tunnistata. Esikohal on projektid mahepõllunduses, taastuvenergeetikas, kultuuri ja hariduse alal, Fair Trade projektid jm. Tootmine ja energiatarve peab olema pikaajaliselt jätkusuutlik
Hoiustajatel on selge ülevaade, kuhu ja milleks nende raha kasutatakse, kuivõrd nende raha aitab kaasa ühiskonna suunamisele jätkusuutlikumale arengule.
Usun, et ka Eestis on selline pangandus võimalik, ütles Pehrson. Sarnase ärimudeliga panku tegutseb mitmetes teistes Euroopa riikides.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tele2 tahab vältida liigset turvalisuse ihalust ning jätta inimestele rohkem otsustamisruumi, ütles ettevõtte finantsdirektor ja juhatuse liige Argo Virkebau.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.