President Toomas Hendrik Ilvese sõnul on poolteise aasta jooksul avalikuks tulnud häirivalt palju segaseid seiku erakondade rahastamise kohta.
"Teise riigi võimudelt on küsitud raha valimiskampaaniaks. On kaubeldud Eesti elamislubadega. Parteikassasse on annetatud teadmata päritoluga raha," nimetas ta tänases avalduses.
Ilvese kinnitusel on avalikkusel õigus esitada küsimusi ja nõuda lisaks vastustele ka erakondade rahastamise paremat järelevalvet ja rahastamise korra muutmist. "See, et parlamendierakonnad peatasid vastuolulise nn maailmavaate sihtasutuste seadustamise ja neile riigieelarvest raha eraldamise, annab lootust, et Eesti erakonnad on säilitanud võime aduda ühiskonna põhjendatud rahulolematust," märkis ta.
President avaldas lootust, et selles väljendub parlamendierakondade äratundmine, et riigieelarvest lisa taotlemine pole õige enne, kui seniste rahaeraldiste maht ja nende kasutamise viis on rahva silmis läbipaistev ja arusaadav.
Ilves juhtis tähelepanu ka viimasel nädalal Eesti juhtivate poliitikute suust kõlanud mõtteavaldustele massiliste pealtkuulamiste ja muude õigusrikkumiste kohta, mis riivavad hea maitse ja usutavuse piire. Koos sellega kõigutatakse ka kodanike usku Eesti riigi demokraatliku korralduse alustesse.
"Nõnda üritatakse juttu põhiküsimuse tuumalt kõrvale juhtida. Kitsas erakonnahuvi on seatud kõrgemaks ministri või parlamendiliikme staatusega kaasnevast vastutusest kõigi oma arvamusavalduste eest," märkis ta.
"Mulle teeb muret, kui selle käigus kõigutatakse parteipoliitikaüleste uurimis- ja järelevalveasutuste usaldusväärsust ning rahva usku ausa valitsemise võimalikkusesse," kinnitas Ilves.
Politsei, prokuratuur ja kaitsepolitsei kontrollivad oma pädevuse piires süütegudele viitavate väidete tõelevastavust, esitavad vajadusel süüdistuse ja viivad asjad kohtusse, lisas riigipea.
President kutsus kõiki – poliitikuid, ajakirjanikke, vabakonna esindajaid, arvamusliidreid – talitsema oma emotsioone ning püsima tsiviliseeritud mõttevahetuse piires.
"Vastastikuste süüdistuste loopimise ja arveteklaarimise asemel võiksid erakonnad ja nende esindajad tegeleda oma tõsiseltvõetavuse taastamisega," märkis Ilves.
Seotud lood
Kahe nädala kuni kuu pärast on näha, milline on praeguse süsteemi enesetohterdamisvõime, kommenteeris erakorraliste valimiste võimalikkust Välispoliitika Instituudi analüütik Ahto Lobjakas.
Keskerakondlasest riigikogu aseesimehe Jüri Ratase sõnul peab erakondade rahastamine olema 100% läbipaistev ning laiemalt vastutab selle eest iga erakonna esimees.
Vabariigi valitsuse pressikonverentsil pühendas rahandusminister suure osa ajast Äripäeva sarjamisele. Muu hulgas ütles Ligi, et Reformierakonna äripartner Remo Tiigirand pole variisik, vaid on pakkunud turuhinnaga erakonnale teenust.
Eile õhtul laekus Äripäeva peatoimetajale elektronkiri, kus advokaadibüroo Sorainen vandeadvokaat Garri Ginter teatab, et esitab Reformierakonna ja Remo Tiigiranna nimel hagi Äripäeva vastu kohtusse.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.